Ev Ne Zaman Satılır?

Sema Doğan Ev Ne Zaman Satılır?

Gayrimenkulün yatırım olarak en çok değerlendiği ya da talebinin arttığı dönemler vardır. Bu dönemlerde paraya ihtiyacı olup da en kârlı alışverişi yapmak isteyenler evlerini rahatlıkla satabilirler. Ekonominin canlandığı, enflasyonun düşüşe geçip piyasada canlı paranın hızla döndüğü dönemler ev satmak için de uygun zamanlardandır. İnsanların eline para geçtiği anda değerlendirmek istedikleri ilk yer ev olmaktadır. Evin kira getirisi ve geleceğe yatırım aracı olarak görülmesi sebebiyle alınma olasılığı çok fazladır. Dünyada ekonomi devleri olarak anılan birkaç kurum belirli zamanlarda ülkemiz için çeşitli puanlamalar yapmaktadırlar. Bu puanlamaların olumlu olduğu dönemler ülke ekonomisini canlandırır ve doların düşüp faizin inmesine yol açar. Böylelikle halkın harcamaları azalarak normalden çok daha fazla para artırabilirler. Bu dönemlerde ev alan müşteri kitlesi çoğalır ve ev değerinin altına düşmeden kısa zamanda satılır.

Ev için yılın belirli dönemlerinde de satışlar artabilir. okulların kapalı olduğu yaz tatili dönemlerinde emlak piyasası canlanır ve müşteri çoğalır. Bu zamanlarda evler değerinde ve kolayca satılır. Okulların kapandığı ikinci haftadan itibaren okulların açılacağı son haftaya kadar bu dönem devam eder. 

Bu dönemleri takip ederek evinizi hem değerinde hem de kolayca satabilir; sağlıklı bir gayrimenkul alışverişi gerçekleştirebilirsiniz.

Genel olarak Haziran sonu, Eylül başı gibi dönemlerde emlak piyasası hareketlidir. Evinizi mahallenizdeki herhangi bir emlakçı yardımıyla bu aylar içerisinde rahatlıkla satabilir; kârlı bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.