Ev Ne Zaman Alınır?

Gökçen Çetin Ev Ne Zaman Alınır?

Ev alma kararı hemen gerçekleşen bir durum değildir. Belli birikimler sonucu bu karara varılır. Ancak bazı durumlarda beklemek veya birikim yapmak yerine doğru zamanlar da fırsat olarak kollanabilir.

Ev öncelikle belli bir birikim sağlandığı zaman alınır. Kişinin alacağı evin mevcut borcunun altına girebilmesi için kendine güvenmesi gerekmektedir. Bu sorumluluğu ne kadar kaldırabildiği iyi tartılmalıdır. Sonuçta büyük bir yatırımdır ve belli bir maddi sıkıntıya neden olacağı muhtemeldir. Bu yüzden ev almadan önce kişinin makul derecede bir birikime sahip olması ve sonrasında kalan kısmı ödeyebilmek için gerekli imkânı maaşıyla karşılayabilecek ölçüde olması gerekmektedir. Ev kararı doğru ve olası imkânlar çevresinde verildiği sürece ileride daha büyük yatırım ve gelir şansı da vermiş olacaktır. Ancak sadece birikim yeterince karlı bir alışveriş sağlamayacaktır. Ev alma zamanını kriz dönemlerine getirmek bu karlılığı uzun vadede sağlayacaktır. Çünkü kriz dönemlerinde konut kredi faizleri düşer ve ev almak daha kolay bir yatırım olur. Bu yüzden kriz dışında bile olsa konut kredi faizlerinin güncel durumlara göre takip edilmesi önerilir. Faizlerin düşüşü kişiye uzun dönemde kolay bir ödeme avantajı sağlayacağı için bu dönemlerin fırsat olarak görülmesi gerekir.

Ev alma zamanına mevsimsel olarak bakılırsa kışın doğru zaman denilebilir. Yaz mevsimlerinde gerek yeni evlilerin ev ihtiyacı olsun gerek araştırma koşullarının elverişliliği olsun fiyatlar biraz daha yüksek tutulabilmektedir. Ancak kış aylarında daha düşük fiyatlı evler bulabilmek mümkündür.