Ev Nasıl Satılır?

Merve Yükselen
Ev Nasıl Satılır?

Ev satmak, ev satın almak kadar sıkıntılı ve yorucu bir süreç haline gelebilir. Bu süreçten en karlı şekilde çıkmanın yolu ise hangi adımda nelerin yapılması gerektiğini iyi bilmek ve dikkatli olmaktır. Evinizi satma sürecine girmeden önce başlamanız gereken işler ve satma süresince neler yapmanız gerektiği yazımızda.

Evimi satmak istiyorum. Öncesinde neler yapmalıyım?

Ev satmanın iki yolu vardır. Ya kendiniz, çeşitli mecralardan vereceğiniz ilanlarla evinizi pazarlayıp, müşterilere gösterip satacaksınız ya da bir emlakçıyla anlaşıp müşteri bulma işini ona bırakacaksınız. Öncelikle bu iki yoldan hangisini seçmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Vakit ve müşterilerle uğraşma açısından bir sıkıntınız veya zaman darlığınız yok ise, kendiniz satma yolunu tercih edebilirsiniz. Ama benim vaktim de sabrım da yok diyorsanız, mahallenizi ve çevreyi iyi tanıyan, güvenilir bir emlakçıyla anlaşmanız daha iyi olacaktır. 

Ne şekilde satacağınıza karar verdikten sonra evinizin değerini belirleyin. Emlakçıyla çalışıyorsanız değer biçmede o size yardımcı olabilir. Kendiniz yapacaksanız, çevrenizdeki benzer evlerin kaça satıldığına bakıp karar verebilirsiniz. Evinizin durumunu da fiyatı yükselten ya da azaltan bir unsur olarak görmelisiniz.

Değer biçtikten sonra son fiyatınızı belirleyin. Ekonomik durumdan oldukça fazla etkilenen emlak piyasası, satacağınız zaman iyi bir durumdaysa fiyatınızı %10 civarında fazla biçebilirsiniz. Kötü bir emlak piyasasında ise fiyat, gerçek değer olmalıdır.

Ekspertiz (denetleme) yaptırmak ise size gayrimenkulünüzün gerçek değerini verecek ve satış sırasında sizi malınızla ilgili daha bilgili kılacaktır. Ekspertiz yaptırarak evinizin teknik ve yapısal her türlü özelliği hakkında bilgi sahibi olur ve yasal gereklilik olduğunda bunları kullanırsınız.

Müşteri bulduktan sonra...

Müşteri bulunduktan sonra belediyeden borcu yoktur kağıdı almalısınız. Bu kağıt evinizin rayiç bedelini de belirten ve evin borcu olup olmadığını kanıtlayan bir belgedir. Bu kağıt alındıktan sonra tapu kadastroya başvuru yapılır. Bu başvuruda alıcı ve satıcı kimliği, fotoğrafı, belediye kağıdı, gerekliyse vekalet ve tapu hazır bulundurulmalıdır. Başvurudan bir kaç saat sonra devir işlemleri için çağrılırsınız. Bundan önce harç bedelini yatırmalısınız. Harç bedeli evin rayiç bedelinden belirli bir oranda hesaplanır.

Devir işlemi sırasında paranızı alıp almadığınız sorulacak. Paranızı almadan, işlem tamamlansın diye evet derseniz, evi başkasının üstüne bedavaya geçirmiş olursunuz. Devirden önce paranın elinize veya hesabınıza geçtiğinden emin olun.