Ev Nasıl Retro Tarzı Döşenir?

yener beşli
Ev Nasıl Retro Tarzı Döşenir?

Sözlük anlamı 'geriye dönüş' olan ve son yıllarda büyük bir moda akımı haline gelen 'retro' akımını evlerimize, mobilyalarımıza nasıl uygulayabiliriz? Birçoğumuz retro tarzını hayatına, kıyafetlerine uygulasa da ev dekorasyonu açısından farklı fikirler almak önemlidir. 

Geriye dönüş anlamındaki retro tarzı evimize uygulamak için öncelikle bazı detaylara dikkat etmemiz gerekir. Bunların birincisi abartıya kaçmamaktır. Farklı desen ve renkleri içinde barındıran retro tarzı yanlış kullanımla birlikte geçmiş dönemleri andırmak yerine bir sirki andırabilir. Bunun olmasını istemiyorsak fazla abartıdan kaçınmalı, uygun renkler ve desenler kullanarak uyumlu bir konsept oluşturmalıyız. Evimizin mimarisini, ışık aldığı açıları, pencerelerin büyüklüğü gibi detayları da dikkate alarak uygun mobilyaları ve renkleri seçerek oluşturacağınız konsept evinizi gerçekten o döneme ait hissettirecektir. 

Retro tarzın temel taşlarından biri olan demir masalar ve yüksek ayaklı işlemeli komidinler ilk arayacağımız mobilyalar olmalıdır. Retro tarza uygun demir bir masa bile evinize farklı bir hava katmaya yarar. Bunların yanında kullanacağınız renkli duvar kâğıtları önemli bir etmendir. 50-70 yılları arası oldukça popüler olan renkli duvar kâğıtları bizim de kullanmamız gereken bir unsurdur. Ayrıca hafif dantelli, işlemeli perdeler ve eski metal ayaklı sandalyeler de dekorasyonumuza yardımcı olacaktır. Duvar kâğıtlarının üstüne onlarla uyumlu olacak şekilde yerleştirdiğimiz tablolar veya kendi fotoğraflarımızdan oluşan çerçeveler (fotoğraflarınızı siyah beyaz şekilde koyabilirsiniz) dekorasyonunuza yardımcı olacaktır. Ayrıca bir iki renk belirleyerek genel dizaynı buna göre hazırlarsanız hem daha sade hem de daha stil bir ortam yaratabilirsiniz. Retronun genele renkleri sarı, yeşil, mor, pembe gibi renklerdir. Banyo ve mutfak tasarımına gelirsek buralarda tercih edeceğimiz eşyalar ahşap, eskitme tarzı eşyalar olmalıdır. Banyo ve mutfak dolaplarını eskitme kullanmak tam bir retro havası yakalamasını sağlayacaktır. Hatta yapabilirseniz eski dönem küvetlerinden, lavabolarından da koyarak bambaşka bir hava yaratabilirsiniz. Ayrıca tabii ki baş unsurlardan biri de koltuklardır. Yeşil ya da bordo tonlarındaki retro tarzı bir koltuk dekorumuzun vazgeçilmezidir. Bu temel eşyaları tamamladıktan sonra küllük, vazo, sehpa gibi detaylarla dekorumuzu tamamlayıp retro bir tarza sahip olabiliriz. 

Bu eşyalara mobilyacılardan ulaşabileceğimiz gibi antikacılardan ya da babalarımızın, dedelerimizin evlerinden de edinebiliriz.