Ev Nasıl Kiralanır?

Alican ŞİMŞAK
Ev Nasıl Kiralanır?

Bütçemize uygun, istediğimiz bölgede, istediğimiz şartlara uygun bir ev bulmak sıkıntılı ve yorucu bir süreç olabilir. Bu konuda Size yardımcı olması için; evin nasıl kiralanabileceği, aylık ev kiralarken nelere dikkat edilmesi gerektiği, aylık ev kiralamanın avantajları – dezavantajları bu yazımızda açıklayacağız.

Ev kiralama ihtiyacı içindeyseniz buna ilk olarak emlak sitelerinden arama yaparak, emlakçıları dolaşarak ya da çevrenizdeki insanların önerilerini dikkate alarak başlayabilirsiniz.Araştırmalarınız sonucunda bulduğunuz evi mutlaka görmelisiniz. İnternet üzerinden gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir. Gündüz gözüyle görmeniz daha iyi olacaktır.

Evi bakmaya gittiğinizde kiraya veren kişiye soracağınız soruları önceden belirlemelisiniz. Hatta bu konuda deneyimli birisiyle gitmeniz daha iyi olacaktır. Evin durumunu(tesisat, bina yaşı, binayla ilgili her türlü tamirat vb.) komşularınızı, evin bulunduğu cevreyi, apartman aidatı ve depozito miktarını daha sonraki süreçte herhangi bir sorun yaşanmaması için ayrıntılı bir şekilde öğrenmelisiz. Özellikle komşularınızı iyi araştırmalısınız. Apartmanın durumu ile ilgili bilgileri de bina görevlisi’nden(kapıcı) öğrenmeniz sizin için iyi olacaktır.

Kiralamak istediğiniz ev; yukarıda belirttiğimiz şartlara ve size uygunsa evi kiralamak için iyi bir kira sözleşmesi düzenlemelisiz.

Kira Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev arama sürecinin sonlandığı ve evi kiralamanın resmileştiği kira kontratı, iyi düzenlenmediği takdirde kiracı ve evsahibi arasında büyük sorunlara yol açabilir. Öncelikle sözleşmenin ayrıntılı ve hukuki açıdan sağlam olmasına dikkat ediniz.

Sözleşmede:

  • Kiranın yıllık artış oranı
  • Evin demirbaşlarını
  • Yapacağınız masrafları
  • Apartman aidatı ve depozito miktarını mutlaka belirtmelisiniz.

Ev Kiralamanın Avantaj Ve Dezavantajları

Avantajları:

  • Ev kiralamak, hayatında yenilikler yapmak isteyenler için birçok yenilikler sunar.Yeni bir ev, çevre ve komşular...
  • Yaşadığı ortamdaki değişiklikler sonucu maddi açıdan herhangi bir zarara uğramadan bulunduğu bölgeden taşınabilir. Örneğin:Yaşadığı bölgede güvenlik(terör) sorunu baş gösteren bir ev sahibinin evinin değeri düşüş gösterirken, kiracı bu durumdan hiçbir şekilde etkilenmez.
  • Maddi imkanları kiracı olarak yaşadığı evi satın alamayacak kişilerin kira ödeyerek rahat bir hayat sürmelerini sağlar.
  • Kiracı tayin, atama vb. durumlarda evini satmak veya kiraya vermek gibi bir derde düşmez.

Dezavantajları:

Kiracı için ev kiralamanın en büyük dezavantajı gelirinin her ay büyük bir kısmını ev kirası için ayırması. Özellikle son yıllarda artan ev kiraları kiracıların bütçesini zorlamaktadır. Günümüzde kira öder gibi ev sahibi olma şeklinde geliştirilen projelerle ve TOKİ(Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) aracılığıyla orta gelirli kiracıları ev sahibi yapma yolunda projeler hayata geçirilmiştir.