Ev Nasıl Döşenir?

Tayfun Kara Ev Nasıl Döşenir?

Özenle döşenmiş bir ev kişilik ve hayat tarzınızın bir uzantısı olmakla birlikte gerçek bir cennettir. Evinizin şık olduğu kadar kullanışlı da olabilmesi için tarz, çok yönlülük ve dikkatle alışveriş yapmış gerekir.

Talimatlar:

 1. Öncelikle pencere alışverişi yapın. Hergün birlikte yaşayacağınız bir karar vermeden önce çeşitli mağazaları ziyaret ederek birçok kataloğa bakın.
 2. Bir stil dosyası oluşturun. Sadece iç mekan değil, aynı zamanda beğendiğiniz desen, grafik ve şekillerin de resimlerini biriktirin. Kumaş parçacıkları, boyanmış renk çubukları ve diğer renk örnekleri içeren bir numune zarfı taşıyın. Tam da halınız için istediğiniz renk tonunda yavruağzı bir oje mi buldunuz? Hemen bir kağıt parçası üzerine deneyin.
 3. Yaşam tarzınızı değerlendirin. Arkadaşlarınızı Allah ne verdiyse deyip mi davet edersiniz yoksa misafirleriniz için zarif akşam yemekleri mi düzenlersiniz? Biraz kestirmek için bir kanepeye mi ihtiyacınız var? Eşyalarınız yaşam tarzınıza eşlik etmelidir.
 4. Odalarınızı dikkatlice ölçtükten sonra grafik kağıt üzerinde yer planları, oda ve mobilya düzenlemeri yapın. Daha da iyisi, kağıdı keserek hareket ettirebileceğiniz mobilyalar oluşturun. Veya oda yerleştirme yazılımları da kullanabilirsiniz. Trafik akışını aklınızda tutun: Her odada birebir olmanıza gerek yoktur ancak engellerden kaçının.
 5. Kullanılmış mobilya satın almak için açık arttırmalara ve arka bahçe satışlarına katılabilir veya ailenizden kalanları kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz eski parçaları tamamlayan yeni eşyalar satın alın. Daha eski bir eşyayı atmadan önce, yeni mobilyalarınızla birlikte kullanabilmek için onu bir elden geçirmeyi veya boyamayı deneyebilirsiniz. Dış görünüş, rahatlık, kullanışlılık ve dayanıklılık açısından ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olun.
 6. Uzun vadede işe yarayacak renkler seçin. Kendinizi bu sezonun gözde renklerine kitlemek yerine pek çok mobilya ürününde bu renklerin baskın olabileceğinin farkına varın. Nötr döşemeler çok kullanışlıdır ancak çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa tüm beyazları eleyin.
 7. Pratik,kullanımı kolay kumaşları tercih edin. Parlak, son moda desenleri değiştirilebilir kılıflar için kullanın. Kediniz varsa, açık-dokuma kumaşlar ve deriden kaçınarak pençelere daha dayanıklı kumaşlar arayın.
 8. Evinize bir kanepe gibi büyük bir parça eşya satın alırken karşılayabileceğiniz en kaliteli ürünleri tercih edin. Devamlı kullanılacağından bu ürünlerin dayanıklı olması gerekir. Bütçeniz izin veriyorsa, ahşap çerçeve ve elde dokuma özelliklerini tercih edin. Leke tutmayan kumaşlar ilk başta pahalı gelse de, ödediğiniz paranın hakkını verecektir.
 9. Kendinizi mağazanın parke çeşitleriyle sınırlı hissetmeyin. Her biri farklı bir görünüme sahip olan birçok farklı ahşap türü, cila ve kumaş sipariş edebilirsiniz. Bacak, etek ve yastık seçenekleri ile seçiminizi daha da özelleştirebilirsiniz.
 10. Alışveriş yaparken mükemmel kalitesi ve sunduğu iyi müşteri hizmetleriyle ünlü mağazaları tercih edin. Montaj ve yerleştirmeyi de içeren ücretsiz teslimat ise ayrı bir tercih sebebidir.
 11. Bunu maddi olarak karşılayabiliyor olsanız bile tüm eşyalarınızı bir anda satın almayın. Birkaç iyi parçanın dışında eşyalarınızı yavaş yavaş seçmenin tadını çıkarın ve kendinize fikrinizi değiştirebileceğiniz bir zaman tanıyarak zevklerinizin genişlemesine ve gelişmesine izin verin.

İpucu ve Uyarılar

 • Ücretsiz dekorasyon tavsiyelerinden yararlanın. Çoğu mobilya mağazasının size bu konuda yardımcı olabilecek uzmanları vardır.
 • Mobilyalarınızın yerine ulaşabileceğinden emin olmak için kapı girişleri ve merdivenlerinizi ölçün. Mobilya alışverişi yaparken her zaman yanınızda bir mezura taşıyın(mağaza etiketlerinde belirtilen boyutlar yanlış olabilmektedir).
 • Mobilyalarınızı odanızın büyüklüğüne göre seçmeniz önemlidir. Yüksek tavanlı büyük odalar daha büyük mobilyalar gerektirir. Standart parçalar odada kaybolacaktır.
 • Gözlerinizi açık tutun. Ziyaret ettiğiniz evlerden, TV ve filmlerden veya ev dekorasyon kitap ve dergilerinden fikirler edinebilirsiniz.
 • Çok sık taşınmayı planlıyorsanız, bir köşe takımı almayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde takımınızı farklı oda boyutlarına göre yeniden düzenleyebilirsiniz.