Ev Nasıl Çabuk Satılır?

Sertac Dokenel
Ev Nasıl Çabuk Satılır?

Çeşitli nedenlerden dolayı konutumuzu satmaya karar verip satışa çıkartırız. Fakat bu bekleyiş bazen aylar hatta sene bile alabilir. Bir konutun normal şartlar altında satışı ( bu etkenler evinizin konumu, büyüklüğü, konutun tipi, bakımı, öngördüğünüz fiyat vb) en fazla 3 ayda yapılabilmelidir. Eğer bunun dışına çıkıyorsa bir hata yapıyoruz demektir. Peki bir ev nasıl doğru ve çabuk bir şekilde satılır?

Eğer evinizin satışını bir emlak şirketine vermektense kendi çabalarınızla yapmak istiyorsanız bir takım işlemler yapmanız evinizin satımını bir hayli kolaylaştıracaktır. İyi bir satış stratejisiyle yola çıkmalısınız.

Konutu müşteriye göstermeye hazır hale getirin; ilk intiba ev satma işinde oldukça önemlidir. Evi talipli olan müşteri zaten evin konumunu, konutun tipini beğenip geldiği için evin bakımı oldukça önemlidir. Bu nedenle evin boya işlemlerini yaptırıp, var ise musluk, sifon vb bozukluklar giderilmeli ve öyle alıcıya gösterilmelidir. Hatta var ise imkanınız müşterinin ilgisini çekecek birkaç eklemede yapabilirsiniz. Örneğin lavaboları değiştirebilir, jakuzili küvet yaptırabilir, cam ve pencereleri değiştirebilir veya lüks gösterecek şömine yaptırabilirsiniz. Bunlar sonunda fiyatı bile arttırma imkanınız olabilir.

Fiyat; ilk adımı hallettikten sonra dairenize benzer diğer evler nasıl satılmış, ne kadar değer biçilmiş bir araştırma yapın ve onlara benzer bir fiyat belirleyin. Evinize istediğiniz fiyatı belirlerken makul olun ve pazarlık payını unutmayın.

Kredi kullanılabilirliliği; konutun tek tapu olup olmadığı, üzerinde haciz olup olmadığı ya da kredi ile satılabilmesi müşteri için önemli bir noktadır. Çünkü günümüzde ev alıcılarının çoğu kredi ile ev almakta ve kredi kullanırken önüne bir engel çıkmaması için uğraşmaktadır. Sattığınızda gelecek para ile evin borçlarını ödemeyi düşünüyorsanız bu müşteri için karışık gelebilir. Mümkün olduğunca evi krediye uygun hale getirmenizde fayda vardır.

İlan vermek; hem yazılı hem de görsel basını kullanın. Gazeteye ve internetteki çeşitli sitelere ilan verebilirsiniz.

Not: Bir konutun satışında, geçen her ay satılmamasına göre değişiklik yapmıyorsak ve 3 aydan fazla sürelerdir satılmıyorsa, satışın 4 ay ve sonraki zamanlarda zorlaşacağını unutmamanızda fayda vardır.