Ev İlaçlamada Hangi Yöntemler Kullanılır?

Zehra Aygul
Ev İlaçlamada Hangi Yöntemler Kullanılır?

Haşerelerden kurtulmak ve haşerelerin eve girmesini önlemek için ilaçlama firmalarının hizmetlerinden yararlanılabilir. Ancak bu firmaların kullandığı kimyasal ürünler tercih edilmiyorsa evde uygulanabilecek bazı doğal yöntemler tercih edilebilir.

Karınca, hamam böceği, güve gibi ev haşerelerinden kurtulmak için öncelikle yapılması gerekenler:

  • Duvarlarda haşerelerin girebileceği çatlaklar ve delikler mutlaka kapatılmalıdır.
  • Evdeki tüm cam ve havalandırmalara tel takılmalıdır.
  • Yiyecekler açık halde değil, sıkıca kapanan kaplarda saklanmalıdır.
  • Çöpe atılacak boş yiyecek ve içecek kapları çalkalandıktan sonra çöpe atılmalıdır. 

Bu yöntemler uygulanmasına rağmen eve giren haşereler için evde doğal malzemelerle hazırlanabilecek ilaçlarla ilaçlama yapılabilir. 

Karıncalar 

Yaban fesleğeni, adaçayı, nane, kekik, defne karıncaların evden çıkmasını sağlayan ve eve girmesini engelleyen bitkilerdendir. Bu bitkilerden herhangi biri havanda dövülerek karıncaların girdikleri yollara serpildiğinde karıncaların kaybolduğu gözlemlenebilir.

Karıncalardan kurtulmanın en iyi yolu keskin kokulu baharat ya da yiyecekleri kullanarak ilaçlama yapmaktır. Bunun için limon kabuğu, tarçın da kullanılabilir. Toz tarçın ve rendelenmiş limon kabuğu karıncaların eve girdiği yerlere ya da yürüdükleri yollara konarak karıncalardan kurtulmak mümkündür. 

Diğer bir alternatif de kahve telvesidir. Kahve telvesi keskin kokusuyla karıncaların evden çıkmasını sağlar, aynı şekilde karınca yoluna sürüldüğünde uzaklaştıkları görülebilir.

Güveler

Evlerde güve oluşumuna neden olan en önemli etken yünlü ve pamuklu giysilerdir. Özellikle yaz mevsiminde kışlık kıyafetlerin kapalı yerlerde saklanması bile güve oluşumunu engelleyemez. Dolayısıyla güvelerden korunmak için kışlık, yünlü kıyafetlerin kaldırılmadan önce mutlaka sıcak suyla yıkanması gerekir. Ancak yünlü kumaşın çekmemesi ve deforme olmaması için etiket üzerinde yazan yıkama talimatı da dikkate alınmalıdır. Kışlık kıyafetleri kaldırırken naftalin, lavanta veya erz ağacı gibi maddelerle korumaya almak da işe yarar. 

Evde bulunan güvelerden kurtulmak için lavanta yağı kullanılabilir. Keskin kokusuyla lavanta güvelerin en büyük düşmanıdır. Temizlik yapılırken temizleme suyuna birkaç damla lavanta yağı dökülerek temizlik yapılırsa güveler uzaklaşacaktır. 

Hamam Böceği ve Diğer Böcekler

Özellikle yaz geceleri ortaya çıkan hamam böcekleri ve diğer böcekler herkesin kabusudur. Hamam böceklerinden kurtulmak ve eve girmelerini önlemek için en etkili bitkiler dağ nanesi ve yaban fesleğenidir. Bu bitkiler dövülerek hamam böceklerinin yuva yapması muhtemel köşelere sürülebilir ya da kaynatılarak suyuyla yerler silinebilir. 

Doğal Böcek İlacı Nasıl Yapılır?

20 damla lavanta yağı, 4 yemek kaşığı vanilya özü, fincanın 4/1'i kadarı limon suyu sprey şişesine koyulur, çalkalanır ve üzerine şişe dolana kadar ılık su eklenir. İsteğe göre hoş kokusu ve tazeleyici hissiyle bilinen nane yağı da bu karışıma eklenir. Sprey evin muhtelif yerlerine sıkılabildiği gibi doğal malzemelerden yapıldığı için vücuda da güvenle uygulanabilir.