Ev Eşyalarında Saten Döşeme

Tayfun Kara Ev Eşyalarında Saten Döşeme
  1. Bakım ve temizlik önerileri için kumaş etiketini iyice okuyun. Kumaş etiketinde "W" yazıyor ise, su bazlı temizleyicileri kullanın; "S" yazıyor ise su gerektirmeyen veya kuru temizleme solventlerinden yararlanın; "WS" yazıyor ise su ya da solvent-bazlı temizleyicileri kullanabilirsiniz; ve eğer "X" yazıyor ise profesyonel bir kuru temizleme yöntemi kullanmanız gerekiyor demektir.
  2. Kör bir bıçak veya metal bir spatula yardımıyla lekeyi kumaştan kazıyın. Lekeyi mısır nişastası veya karbonat ile kaplayın. Emici taneciklerin en az 10 ila 15 dakika saten kumaşa işlemesine izin verin. Daha sonra elektrikli süpürgenizin toz alma başlığını kullanarak kumaşı temizleyebilirsiniz.
  3. Lekeli kumaşı uygun bir solüsyon ile ıslatın. "S" veya "WS" etiketli saten kumaşlardaki lekeler için çok az miktarda kuru temizleme solventi ve beyaz bir bez kullanabilirsiniz. "W" etiketli saten kumaşları temizlemek için ise, yine çok az miktarda su bazlı döşeme temizleyici ve beyaz bir bez kullanmanız yeterli olacaktır.
  4. Losyon kalıntıları kumaştan tamamen çıkana kadar, elinizdeki beyaz bezi kullanarak lekeye pres yapın. Kumaşı serin ve iyi havalandırılmış bir ortamda 24 saat boyunca kurumaya bırakın.