Ev Dekorasyonunda Aydınlatma İpuçları

Yıldız İnci Ayağ Ev Dekorasyonunda Aydınlatma İpuçları

Dekorasyonda moda takibi ve ustalık kadar ışığın iyi kullanılması da ön plana çıkan bir ayrıntıdır. İstenildiği kadar kaliteli ve moda mobilyalar kullanılsın hatalı ya da yetersiz aydınlatma seçimi dekorasyonu silikleştirmeye yeter.

Mekanlara göre aydınlatma ipuçları 

Oturma odaları evin en çok kullanılan, rahatlık kadar konfor da sunması gereken mekanlarıdır. Bu mekanlarda kitap okuma, film, TV izleme gibi etkinlikler yapıldığı için aydınlatmanın ayarlanabilir özellikte olması önemlidir. Diğer ifadeyle istenilen zaman artabilen, istenilen zaman da azalabilen ışık ideal aydınlatma olduğunun göstergesidir.

Oturma odalarında tek anahtarla yarısı yanan, diğeriyle de hepsi yanabilen tavan aydınlatmaları tercih edilmelidir. Bununla birlikte oturma odaları için lambaderler oldukça kurtarıcı ürünleridir. Taşınabilir olması da berjerlerin ya da üçlülerin arkasına destek ışık sağlaması açısından önemlidir.

Salonlarda ışığın yoğunluğu kullanılan mobilyanın ve hakim dekorasyonunu vurgulaması bakımından dikkat gerektirir. Bu mekanlarda tavan aydınlatmaları çok iyi ve bol ışık kaynaklı seçilmelidir. Modern tarzda döşenmiş bir salon için aydınlatma seçerken biraz daha farklı renkler ön plana çıkabilir. Mor ya da mavi ledler bu noktada iyi birer alternatif oluşturur.

Modern salon dekorasyonlarını destekleyen aydınlatmalar sarkıt şeklide değil tavana yapışık modellerden seçilirse dekorasyonla zıtlık oluşturmamış olur. Bununla birlikte klasik tarzda döşenmiş salon aydınlatmaları avize modelinde taşlı, parlak ya da sarkıt şeklinde tercih edilir.

Bebek ve çocuk odası aydınlatmaları seçilirken bebek-çocuk göz sağlığı dikkate alınarak fazla parlak olmayan ve gözü yormayan aydınlatmalar kullanılır. Buna ek olarak tam tepeden vuran bir ışık kaynağından çok arka plandan gelen ışık kullanmak gerekir.

Banyolar aydınlatma gerektiren diğer bir mekandır. Ancak buralarda çok da fazla alternatif bulunmaz. Bunun için tavan aydınlatmasında güçlü ışık kaynağı kullanılmalıdır. Bunun dışında banyoda kullanılan aynanın tam üst kısmında led aydınlatma tercih edilebilir. Üstelik banyodaki ana aydınlatma kapalıyken bu ledler gece lambası görevi de görebilir.

Mutfaklar aydınlatılırken mutfak dolaplarının üst ya da alt kısmında bulunan taçların alt kısmına boylu boyunca led yerleştirmek mutfağın ışıl ışıl görünmesine yardım edecektir.

Tasarruflu aydınlatmanın nasıl yapılabileceğini Tasarruflu Aydınlatma Nasıl Yapılır? yazısından okuyabilirsiniz.