Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Solmaz Özlem Köse

Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla kişisel zevkler çerçevesinde oluşturulsa da ev dekorasyonu, eşyaların seçimi ve mekan içerisinde konumlandırılması yanında ortamın aydınlatılmasına ve renklere kadar uzanan çeşitli konularda uyulması gereken kuralları da içerisinde barındırır.

Eşyaların kullanımı göz önünde bulundurulmadan oda içine serpiştirilmiş hissine dayanan geleneksel anlayış yerini almaya başlayan klasik, modern, vintage, retro gibi belli bir tarza yönelimler söz konusudur. Bu yönelimler doğrultusunda yapılan seçimler yaşam alanlarını estetik anlamda daha çekici kıldığı gibi verimli ve konforlu ortamların oluşmasına etki eder.

Mekanı Geniş Göstermenin Yolları

Dekorasyonda renk uyumu önemli bir ayrıntıdır. Dekorasyonun temelini oluşturan halı, perde, koltuk gibi eşyalarda tarz olarak birbirlerine uyumun yanında renklerin uyumu da dikkat edilecek öncelikli konulardandır. Çoğunlukla modern tarzlarda alanların ferahlığı göz önünde bulundurulduğu için minimalist bir yönelim söz konusudur. Bu nedenle daha az eşya ile oluşturulan ev dekorasyonunda renklerin seçiminde de daha çok mekanı geniş ve konforlu gösterecek açık tonda renkler tercih edilir.

Açık renkli bir duvar ile birlikte odaya geniş bir görünüm vermek amaçlı pastel tonlarda renklerin seçimi odadaki eşyaların tümüne hakimdir. Ayrıca mekana enerjik bir etki yaratması açısından canlı renklerin kullanımı da söz konusudur. Özellikle doku, desen yardımıyla renkler arasında bir köprü oluşturulurken çoğunlukla ana renkler üzerinde hareket edilir.

Modern tarzda ev dekorasyonlarında abartılı desen ya da dokular alanı daha dar gösterebileceği için özellikle halı, perde gibi ana dekorasyon öğelerinde bu tarz kullanımlardan kaçınılır. Kullanılan eşyalar daha çok renk bakımından birbirini tamamlayıcı özellikte olmakla birlikte tek bir rengin kullanımında derinlik oluşturması açısında gölgeleme önemlidir.

Klasik Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi

Klasik tasarımlarda ise gözetilen nokta, mekanın geniş gösterilmesinden çok ev aksesuarları ve dekorları ön planda tutmaktır. Bu yaklaşımı ile klasik ev dekorasyonu modern ev dekorasyonunun tam zıddını oluşturabilecek bazı nitelikler taşır. Daha çok geniş mekanlarda rahatlıkla uygulanabilecek klasik ev dekorasyonu geleneksel bir yapıya dayanır.

Ağırlıklı olarak koyu renklerin hakimiyetinde bulunmasıyla birlikte krem, bej, gri gibi nötr renklere ağırlık verilen klasik ev dekorasyonunda tamamlayıcı özelliği bulunması nedeniyle kullanılan mobilyaların tarzları önemlidir. Büyük ve ahşap bir yapıya sahip olan mobilyalar tek renge sahip olmakla birlikte nötr renklerde dokularda da olabilir. Özellikle dinamik bir etkisi bulunması ile tercih edilebilecek desenli kumaşlar mobilyalar yanında minder ya da yastıklar için de tercih edilebilir.

Klasik ev tasarımlarında mimari görünüme eklenecek ahşap tavan kirişleri gibi görsel öğeler dekora güç katıcı etkiye sahiptir. Daha sakin bir klasik görünüme sahip ev dekorasyonu için duvarlarda yer alan sanatsal nitelikteki tablolar da söz konusudur. Ancak bu tür tabloların kullanımında karmaşadan uzak olmasına dikkat edilmelidir.

Halı ve Perdenin Uyumu

Her ne kadar modern ev dekorasyonunda alanların geniş ve ferah kullanımı öncelikli olsa da klasik ev dekorasyonlarında da açık alanların oluşturulması önemlidir. Bu nedenle çoğunlukla mobilyalar göz önünde bulundurulmak şartıyla düz bir yüzeyde boş alan oluşturulacak şekilde yerleştirilmelidir.

Klasik bir dekorasyon oluşturması açısından kullanılan halı ve perdelerin genel özelliğinde desen barınması önceliklidir. Özellikle halılarda kullanılan renkler odanın ağırlıklı rengine sahip olmakla birlikte halıların büyük çoğunluğu desen ya da dokuya üzerinde barındırır. Ayrıca renk olmasa bile altın renginde çizgisel desenlerle kaplanmış halılar ve perdeler klasik dekorasyonda geniş yer kapsar.

Günümüzdeki dekorasyonlarda tercihler kişisel beğenilere dayalı olup ev dekorasyon tarzlarının ortaya sundukları çeşitlilik konusunda seçimler söz konusudur. Gerek klasik gerekse modern tasarımlarda belli kurallar çerçevesinde yön belirlemek yanında dekorasyonda sınırları zorlamak da farklı mekanlara sahip olmak açısından önemlidir.