Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Sevinç Arslan

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Çoğu kişi için birikimini en iyi şekilde değerlendirmenin yolu bir ev sahibi olmaktır. Yıllarca tasarruf ederek elde ettiğiniz birikiminizi ya da borç altına girip çektiğiniz kredinizi ev alarak değerlendirmek istiyorsanız, yatırımınızın maddi manevi sizi zarara uğratmaması için satın alma sürecinde oldukça titiz davranmanız gerekiyor.

Eğer ilk kez ev satın alacaksanız koşullarınıza en uygun evi bulmanın, kiralık ev arayışına göre çok daha zor ve zahmetli bir süreç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kiralık bir evden istediğiniz zaman ayrılmanız mümkün; ancak satın aldığınız bir ev sorun çıkardığında onu elden çıkarmak çok da kolay olmayacaktır. Bu süreçte mağdur olmayı ve birikiminizin ya da kullandığınız kredinin boşa gitmesini istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç önemli noktayı şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Ev satın almaya niyetlendiyseniz dikkat edilmesi gereken ilk şey bütçeniz açısından uygun olup olmadığıdır. Almak istediğiniz evi, bulunduğu çevredeki konut fiyatlarıyla da mukayese etmeyi unutmayın.
  • Bütçenize uygun bulduğunuz evi satın almaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken tapu kaydını incelemek olmalıdır. Böylece satıcının evin sahibi olup olmadığını ve evin son yıllarda önem kazanan kentsel dönüşüm kapsamında yer alıp almadığını öğrenebilirsiniz.
  • Evin üzerinde haciz, tedbir, ipotek gibi engelleyici bir durum olup olmadığını öğrenin. Ayrıca evin kat irtifakı olduğundan emin olun.
  • Konutun deprem yönetmeliği standartlarına göre inşa edilmiş olmasına dikkat edin.
  • Evin konumunun merkezi, güvenli ve ulaşım imkanları açısından elverişli olmasına özen gösterin.
  • Evin bulunduğu cepheye ve güneş alıyor olmasına dikkat edin. Isı, gürültü ve nem açısından sorun yaşamamak için gerekli izolasyona sahip olması da önem taşıyor. Özellikle zemin ya da çatı katlarında bu daha da önemli. Onarım ihtiyacı olup olmadığını ve ekstra masrafları göz önünde bulundurun.
  • Apartman aidatı ve ekstra giderler konusunda bilgi edinin.
  • Satmak istediğinizde sorun yaşamayacağınız, kar edebileceğiniz bir bölge olmasına dikkat edin. Bunun için evin lokasyonunu kentsel dönüşüm, iş ve alışveriş merkezleri, geleceğe yönelik inşaat projeleri ve ulaşım olanakları açısından değerlendirin.