Ev Aksesuarları Nasıl Seçilir?

Merve öztürk
Ev Aksesuarları Nasıl Seçilir?

Yeni ev alan ya da evini yenileyen insanlar için oldukça fazla seçenek vardır. Özellikle günümüzde hem kullanışlı hem şık ve rahat mobilyalar göz kamaştırır. Hal böyle olunca insan hepsinden olsun, hepsinden alayım ister.

Mobilyalara uygun, küçük, tamamlayıcı nesnelere ev aksesuarları denir. Nasıl ki kıyafeti tamamlayan, güzel ya da çirkin görünmesine sebep olan aksesuarsa, ev için de aynı şey geçerlidir. Evin farklı yerlerinde, farklı büyüklüklerde aksesuarlar kullanmak mümkündür. Aslında hoş görünmekten başka bir işlevi olmasa da, dekorasyon açısından önemi büyüktür.

Peki, ev dekorasyonunda aksesuarlar nasıl kullanılır? Aksesuar seçerken neler dikkat etmek gerekir?

Aksesuarların her zaman ortama uygun olması gerekmez. Mesela şık, beyaz bir koltuk takımının bulunduğu oturma odasında, sırf beyaz renkte diye spor bir abajur tercih edilemez. Bunun sebebi koltukların oluşturduğu şık ambiyansı, spor bir aksesuarın ortadan kaldırmasıdır. Bu nedenle renk uyumunun yanı sıra mantık uyumuna bağlı olarak aksesuar seçimine dikkat edilmelidir.

Yemek masasının üzerine ortama uyumlu bir vazo ya da çiçek kullanılabilir. Ayrıca vitrine aksesuar koymak da önemlidir. Küçük biblolar koymak güzel olabilir. Bunun yanında bardak ya da şamdan bulunması, ortama farklı bir ambiyans katabilir.

Mutfak için aksesuar seçimi en eğlenceli olanıdır. Birbirinden renkli masa süsleri ya da geniş kaseler seçilebilir. Mutfak için de küçük biblolar kullanmak iyi bir tercih olacaktır.

Aksesuar seçiminde en önemli noktalardan biri, abajur ve lamba kullanımıdır. Tercih edilecek oda ile uyum içerisinde olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca ışık açısından da yeterli ışığı sağlayabilmesine dikkat edilmelidir.

Yemek masasının bulunduğu yerde şık bir ayna kullanmak, ortamın havasını değiştirebilir. Ayna tercihe göre yemek masasının tonlarında olabilir. İsteğe bağlı olarak varaklı bir ayna da kullanılabilir. Aynanın şeklinin elips olması daha yumuşak bir görüntü sağlar. Kare ya da dikdörtgen bir ayna koridorda ya da banyoda tercih edilebilir. Ayrıca yemek masası için örtü seçiminde, çoğunlukla beyaz olmasına özen gösterilmelidir. Beyaz temizlik, saflık ve masumiyeti temsil eder. Bu yüzden bembeyaz bir yemek masası hem misafir için hem de ev sahibi için vazgeçilmezdir.