Eski Apartman Nasıl Müteahhide Verilir?

Sertac Dokenel
Eski Apartman Nasıl Müteahhide Verilir?

Bina depremden hasar görerek eskimiş kullanılamaz hale gelmiş ya da kentsel dönüşüm projesi içerisinde yer almış olabilir. Bu nedenle bina sahibi, kendi yenileyecek gücü olmadığı için müteahhid ile anlaşma yoluna gitmek ister. Gelecek her teklif binanın durumu göz önünde bulundurularak para harcamada yapılmayacağı için ilgi çekebilir. Fakat dikkat edilmesi gerekli unsurlar vardır. Peki eski bina müteahhide nasıl verilir?

Eski binanın konumu ve eski binanın arsa büyüklüğü, yıkımın maliyeti müteahhidlerin durumla ilgilenmelerini etkileyen faktörlerdir. Aynı zamanda mülk sahibinin pazarlık aşamasını da bire bir etkileyen faktörlerdir. Bu faktörler aynı zamanda yapılacak binadaki payınızı da etkileyecektir.

Eski bina eğer müteahhidlerin ilgi alanında ise genel olarak yapılacak daireler yüzde 50 - 50 oranında bölüşülür. Eski bina olduğundan dolayı doğacak yıkım ve çıkan molozların taşınma masrafı yarı yarıya bölüşülür. Ya da yüzde paylaşımından düşülür. Binanın yerine göre müteahhidler oran düşürebilmektedir.

Bina sahibi güzel tekliflere aldanmayıp durumun direk maddi olmayan boyutlarını da göz önünde bulundurmamalılar. Bunlar;

  • Bu tür işlerde deneyimli bir müteahhid olmasına özen gösterin. İş deneyimi, referansları istenip incelenmeli. Yapmış olduğu binaları gezin. Gerekirse mülkü vereceğiniz müteahhidle daha önce anlaşan kişilerle değerlendirme yapın.
  • İlk kez bu işe girecek bir yatırımcı olduğu söyleniyorsa eğer mutlaka mali geçmişini incelemeli, bankalardan hatta çevresinden referans alınmalıdır.
  • Müteahhid ile konulurken araştırma yaptığınızı ve onun alacağı karı bildiğinizi hissettirin.
  • Yapılacak sözleşme oldukça önemlidir. Hukuksal çerçevede iki tarafın da çıkarlarını koruyacak bir sözleşme olmalıdır. Aklınıza takılan her konuyu sözleşmeye eklemeyi ihmal etmeyin.
  • Yapılan sözleşme ve verilen imar planına göre hareket edilmesi sağlanmalı. Ya da sözleşmede alınacak miktar yüzde ile yazılmalıdır.
  • Teslimat süresinin kısa olmasına özen gösterin.

Müteahhide nasıl verilir?

Müteahhidler eski, yıkılacak ya da kentsel dönüşüm içerisinde yer alan binalardan haberdardırlar. Mülk sahibini bulup antlaşma teklif ederler. Bazı durumlarda birey kendi binayı yeniletmek ister. Bu gibi durumlarda inşaat firmalarına başvurabilirsiniz. Bu firmalar bölge müteahhidlerinin size ulaşmalarını sağlarlar. Bundan sonra artık yapmanız gereken en önemli konu çıkarlarınıza uygun bir sözleşmedir.