Endüstriyel Tasarım Nasıl Bir Bölümdür?

İrem Kütük

Endüstriyel Tasarım Nasıl Bir Bölümdür?

Pazarlarda rekabetin artmasıyla birlikte üretilen ürünler de estetik ve işlevsellik açısından daha önemli hale gelmiştir. Bu noktada endüstriyel tasarım bölümü de daha çok gündeme gelmeye başlamıştır.

Endüstriyel Tasarım Mesleği Nedir?

Endüstriyel Tasarım bölümü mezunları endüstriyel tasarımcı unvanını alırlar. Endüstriyel tasarımcılar endüstride üretilen, tüketiciye yönelik ürünleri hedef kitlenin beğenisine ve ihtiyaçlarına uygunluk gibi açılardan ele alırlar. Bu ürünleri fikir bakımından geliştirdikten sonra üretime uygun ürünler olarak projelendirir. Ortaya çıkan yeni ürünler zamanla değişen ihtiyaç ve tercihlere göre evrilebilme, yerel kaynakları ve becerileri destkleme, kullanıcıları kendilerine bağlama, üretim kaynaklarını verimli kullanma gibi özelliklere sahip olmalıdır. Endüstriyel tasarım hem kullanıcı hem de üreticinin karşılıklı yararlarını gözetir. Teknolojinin şekil bulmuş hali tasarımcılar sayesinde oluşturulabilir.

Endüstriyel Tasarım Bölümü Nerelerde Okunur?

Türkiye'de hem devlet hem özel pek çok üniversitenin Endüstriyel Tasarım bölümü bulunur. Bu bölümlere girilmesi için önce YGS ardından da LYS'ye girip MF-4 puan türünden tercih yapılması gerekir. 4 yıllık bir program olup bazı üniversitelerin hazırlık sınıflarıyla birlikte 5 yılda okunur.

Endüstriyel Tasarım Bölümü İçin Çizim Yeteneği Ne Kadar Önemlidir?

Çizim fikirlerin güzel ve doğru ifade edilebilmesi açısından önem taşır. Bu noktada çizim yeteneğine sahip olunması öğrencilerin işine yaracaktır. 1. ve 2. sınıflarda alınan çizim dersleriyle bu yeteneklerini geliştirilebilir. Bu yeteneğe sahip olmayanlar da bu derslere önem vererek çizim konusunda yeteneklerini geliştirebilirler. Günümüzde pek çok tasarımcı tarafından da kullanılan bilgisayar destekli eskiz ve çizim olanakları tasarımcılar için oldukça faydalıdır.

Endüstriyel Tasarım Bölümü Mezunlarının İş Olanakları Nelerdir?

Tasarımcılar kendi tasarım ofislerini kurup serbest tasarımcı olarak farklı firmalara yardımcı olabilecekleri gibi resmi ve özel firmaların AR-GE, tasarım bölümleri ya da tasarım sütudyolarında çalışabilirler.

Üretimler devam ettikçe ihtiyaçlar değiştikçe yeni model kavramı hayatın içinde oldukça endüstriyel tasarım bölümünün geleceği de bir o kadar parlak olacak ve tasarımcılara ihtiyaç duyulacaktır.