Endüstriyel Tasarım Mezunları Ne İş Yapar?

Alper Yüce

Endüstriyel Tasarım Mezunları Ne İş Yapar?

Türkiye'de son yıllarda yaşanan sektörel gelişmeler üniversite mezunu, genç ve nitelikli kişilere olan ihtiyacı artırmıştır. Bu meslek grupları arasında son dönemde popülerleşmeye başlayan Endüstriyel Tasarım bölümü, birçok sektörün ihtiyacını karşılamaya yardımcıdır. Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun meslek adayları mobilya, otomotiv, beyaz eşya gibi birçok sektörlerde çalışma imkanına sahiptir.

Üniversitelerde gerek teorik gerekse uygulamalı birçok eğitimden geçen Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencileri mezun olduktan sonra ürün tasarımcısı ünvanına sahip olurlar. Ürün tasarımcıları genel olarak sanayi ürünlerinin tasarımlarında, üretim sürecinde ve ürün için piyasa araştırmalarında görev almasının yanı sıra gerekli noktada destekte bulunur. Teknolojik hareketlilikle iç içe olan bölüme seri üretimin olduğu her yerde ihtiyaç vardır.

Görsel yeteneğin pratik zekayla buluştuğu Endüstriyel Tasarım bölümü, teknoloji var olduğu sürece ihtiyaç duyulacak bir bölümdür. Endüstriyel Tasarım bölümünün çalışma olanaklarının neredeyse tamamını oluşturan özel sektörde gerekli programları kullanabilen ve kendini geliştirmiş kişiler iş bulabilir.

Endüstriyel Tasarım Mezunlarının Çalışma Olanakları

Endüstriyel Tasarım bölümü mezunu meslek adayları tasarım ofisi açma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra başka tasarım ofislerinde de çalışabilecekleri gibi çeşitli meslek okullarında öğretmen olma şansına da sahiptir.

Son yıllarda Endüstriyel Tasarım bölümünün popülerleşmeye başlaması üniversitelerde bu bölümün açılmasını sağlamıştır. Endüstriyel Tasarım bölümünün birçok üniversitede açılması öğretim görevlilerine duyulan ihtiyacı artıracağından dolayı meslek adaylarına kariyerlerine akademik olarak devam etme şansı sunar.

Bölüm mezunları seri üretim modelinin benimseyip, uygulandığı büyük fabrikalarda Araştırma ve Geliştirme departmanlarında tasarımcı olarak çalışma fırsatına sahiptir.

Kişilerin öğrenmiş oldukları dillerin çeşitliliği Türkiye'de ve dünyada faaliyet göstermekte olan birçok fabrikada çalışma imkanı sunar. Meslek grubuna duyulan ihtiyaç sadece Türkiye'de olmadığı gibi dünyanın birçok ülkesinde de geçerlidir. Meslek bilgisini ve dil çeşitliliğini artırmış meslek adayları Amerika, Japonya, Endonezya, Güney Kore, Hindistan, Almanya gibi ülkelerde de fazla sayıda iş imkanı bulabilirler.

Çalışma olanakları tasarım ofisleri ve fabrikalar olarak gösterilen Endüstriyel Tasarım bölümünün çalışacakları alan sayısı azdır. Az olan bu çalışma alanlarının barındırmış olduğu sektörel çeşitlilik Endüstriyel Tasarım bölümünü ileriye taşımaya yardımcı olur.