Emzirme Ürünleri Nelerdir?

Mustafa Başaran
Emzirme Ürünleri Nelerdir?

Doğum sonrası annelerin bebekleriyle aralarındaki bağın güçlenmesini sağlayan ve bebeğin sağlıklı gelişmesine yardımcı olan emzirme işlemi kimi zaman yorucu bir hal alabilir. Emzirme sırasında hem annenin hem de bebeğin rahat etmesini sağlayacak, annenin bebeğin yanında değilken dahi ona sütünü vermesine yardımcı olacak emzirme ürünleri oldukça pratiktir.

Göğüs Pompası

Göğüs pompası özellikle çalışan ya da günün belli saatlerinde bebeğinin yanında olamayacak annelerin en çok kullandığı emzirme ürünleri arasında yer alır. Annenin göğsünden süt sağılmasını sağlayan göğüs pompaları manuel ya da elektrikli olarak iki gruba ayrılır. Manuel olan ürünlerde elle baskı uygulayarak pompa harekete geçirilir ve süt sağılır. Elektrikli ürünlerde ise bu işlemi doğrudan cihaz gerçekleştirir.

Anne Sütü Saklama Poşetleri

Medikal olarak sterilize edilmiş, özel bir yapıya sahip anne sütü saklama poşetleri sağılan sütün besin değerini kaybetmeden saklanmasını sağlar. Bu poşetler içerisine boşaltılan anne sütü, bir gün boyunca buzdolabında, ürünün özelliğine göre 1 hafta-1 ay aralığında ise buzlukta saklanabilir.

Emzirme Sütyenleri

Her an her yerde bebeği emzirmeye yardımcı olacak emzirme sütyenleri, göğüs bölümünde dikiş bulundurmaması ve kolay açılan klipsleri ile pratiktir. Bu sayede iç çamaşırı çıkarılmak zorunda kalınmadan emzirme gerçekleştirilebilir. Ürünler, sağlıklı ve rahat olması için genellikle pamuktan üretilir.

Göğüs Koruyucu Ürünler

Emzirme sırasında oluşan ağrılar, çatlaklar ya da sıyrıklar için göğüs koruyucu ürünler kullanılır. Emzirme sonrası ve öncesinde sürülen göğüs ucu kremleri, gün içinde göğüsten süt sızması durumları için yapışkanlı göğüs ucu pedleri ve çatlak önleyici kremler göğsü korur ve anneye yardımcı olur.

Emzirme Önlükleri

Ev dışında ya da kalabalık ortamlarda bebeğini emzirmek durumunda kalan annelerin daha rahat hareket etmelerini amaçlayan emzirme önlükleri geniş ve bebeği de örtecek genişlikte tasarlanır. Farklı renklerde tasarlanan bu önlükler, hem annenin hem de bebeğin rahat etmesi açısından yumuşak ve sağlıklı kumaşlardan hazırlanır.

Emzirme Yastığı

Özellikle uzun süren emzirme seansları boyunca annenin rahat etmesi için tasarlanan emzirme yastığı, boyun ağrıları ve tutulmalara karşı anneyi korur. Daha sağlıklı bir emzirme gerçekleşmesine yardımcı olur.

Emzirme yastıklarının kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak için Emzirme Yastığı Nasıl Kullanılır? yazısını okuyabilirsiniz.