Emzirirken Rastlanan Sorunlar Nelerdir?

Zehra Aygul

Emzirirken Rastlanan Sorunlar Nelerdir?

Bebeğin sağlıklı beslenmesi kadar anne-bebek arasındaki uyumun ve bağın güçlenmesi için de emzirmek oldukça özel bir durumdur. Pek çok anne, bebeğini ilk emzirdiği anı hiç unutamaz ve bebeğiyle arasındaki bağın o an güçlendiğini hissettiğini söyler. Bu durumun bilimsel açıklaması, emzirmenin annenin hormonal dengesini yeniden sağlayabilmesi ve dolayısıyla annelik iç güdülerinin gelişmesidir. Emzirmek anneler için çoğu zaman iyi bir deneyimken emzirme sırasında ve sonrasında karşılaşılan bazı sorunlar emzirmeyi zorlaştırabilir, bazen ise imkansız kılabilir. 

Emzirirken Sık Yaşanan Sorunlar

Annelerin emzirme ile ilgili en sık karşılaştığı sorun bebeğin emmek istememesidir. Bunun sebebi genellikle bebeğin doğumdan sonra anne sütü dışında bir gıdayla beslenmesidir. Bebekler doğdukları andan itibaren emme iç güdüsüne sahiptir, ancak anne sütünden farklı bir besinle tanışan bebekler emmeyi reddedebilir. Anneler bu durumda paniklememeli, sık sık emzirmeyi denemelidir. Eğer süt oluşumu normalse, bebek emmeye alışana kadar anne sütü uygun aparatlar yardımıyla memeden alınarak biberona konabilir, ancak bu sırada bebeği emmeye alıştırma çabası devam etmelidir. Bebek emmek istemiyorsa, herhangi bir rahatsızlığı ya da huzursuzluğu olabilir, iyi gözlenmeli ve gerekirse konuyla ilgili bir uzmana danışılmalıdır.

Memelerde oluşan ağrı ve doluluk hissi emziren annelerin sıklıkla karşılaştığı bir başka sorundur. Bunun sebebi genellikle memelerde biriken süt olmakla birlikte, duruş bozukluğu ve yanlış beslenme de olabilir. Bebekler en fazla 4 saatte bir emzirilmelidir. Böylece hem bebeğin yeterli beslenmesi sağlanır hem de annede fazla sütün birikmesi ve bu durumun yol açabileceği ağrı önlenir.

Meme başında yaralar ve çatlaklar da emziren annelerin sorunudur. Bebek açken meme başını şiddetli bir şekilde emebilir, ilerleyen aylarda çene yapısı güçlendiğinde fazla ısırabilir. Meme başında oluşan çatlak ve yaralar annenin emzirirken acı hissetmesine yol açar. Bazı durumlarda emzirmeyi imkansız hale getirir. Bu durumda meme başının sıklıkla nemlendirilmesi gerekir. Eğer ciddi bir yara mevcutsa, mutlaka bir dermotoloji uzmanına görünmek gerekir.

Anne sütü bebekte gaza neden olabilir. Emzirme bittikten yarım saat kadar sonra bebeğin sütü hazmetmesini kolaylaştırmak için sırtı sıvazlanabilir. Gaz probleminin ilerleyen aşamalara gelmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

İlk altı ay bebeğin tüm ihtiyaçlarını anne sütü karşılar. Konu ile ilgili daha fazla bilgiyi Emzirmenin Bebeklere Faydaları Nelerdir? yazımızda bulabilirsiniz.