Emlak Beyannamesi Nasıl Verilir?

Mehmet Yavuz

Emlak Beyannamesi Nasıl Verilir?

Emlak beyannamesi şahsın üzerine olan gayrimenkullerin ilgili belediyeye bildirilmesidir. Sahip olunan her taşınmaz için emlak beyannamesi belediyenin emlak bölümüne tapu belgesiyle ispatlanmalıdır.

Herhangi bir taşınmaz (bina, ev, arsa, arazi) sahibi olanlar emlak vergisi vermeye zorunludur. Emlak beyannamesi için belediyeye giden mal sahibi emlak bölümünden mal türüne göre (bina, daire, arsa, arazi) form alıp gerekli yerli doldurarak ve gerekli diğer evrakları da hazırlayarak teslim eder.

Emlak beyanına ne zaman başvurulur?

Tapu alındıktan sonraki günden başlayıp o yılın sonuna kadar ilgili belediyeye emlak beyanına bulunmak gerekir. Bulunulmadığı takdirde ceza işlemleri uygulanır.

Emlak beyanı yapıldıktan sonra formda doldurulan taşınmaz için her yıl vergi ödemeye başlarsınız. Bu vergiyi isterseniz tek seferde ya da iki taksitte ödeyebilirsiniz. 

Emlak beyannamesinde bulunurken yanınızda bulundurmanız geren bazı evraklar vardır:

  • Beyanda bulunulacak taşınmazın tapusu
  • Beyanda bulunacak kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Beyanda bulunulacak daire ise yapı kullanma izni
  • Belediyeden alınıp doldurulan form

Bu evraklar hazır olduğunda emlak beyanında bulunabilirsiniz.

Emlak beyanlarındaki formlarda arsa, arazi, evleri aynı beyanda bildiremezsiniz. Hepsi için ayrı beyanda bulunmanız gerekir. Beyanda bulunulan her gayrimenkul için ayrı ayrı vergi ödemelisiniz. Aksi takdirde ödenmemiş her beyanın vergisi için faiz uygulanacaktır.

Kira beyannamesinin doldurulması hakkında bilgileri Kira Beyannamesi Nasıl Doldurulur? yazımızda bulabilirsiniz.