Elektronik Mühendisliği Mezunları Nerelerde Çalışır?

Burak Sözer
Elektronik Mühendisliği Mezunları Nerelerde Çalışır?

Mühendislik fakültelerinde eğitim veren Elektronik Mühendisliği, Türkiye'nin önemli üniversitelerinde oldukça başarılı öğrencileri kabul eden bir bölümdür. İTÜ ve ODTÜ başta olmak üzere birçok mezun bu bölümü bitirerek önemli şirketlerde ve projelerde görev alabilir. 

Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler elektrik iletim ve dağıtım şirketlerinde görev alır. Bu şirketlerin bünyesinde bulunan trafo ve elektrik dağıtım merkezlerinde bakım ve onarım işlemlerinden sorumlu baş mühendis olarak görev yapmaları mümkündür. Şehirlerin yanı sıra çeşitli projelerin elektrik dağıtım işlemlerinde ana hatların ve detayların projelendirilmesinde de sorumluluk sahibidir. Örneğin, bu bölümden mezun olan kişiler Marmaray veya diğer önemli köprü projelerinde elektrik hatları üzerinde çalışabilir. 

Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan mühendisler otomasyon ve yazılım alanında da çalışabilir. Bu alan içerisinde otomobillerin elektrik düzenlerini sağlayıcı projelerin hazırlanması sağlar. Bunun yanında bilgisayar, makine ve diğer otomatik araçların çalışabilmesi için gerekli olan gücü araştırır. Yurt içinde ve yurt dışında bu alanlarda görev yapmaları mümkündür. Uçak, otomobil ve bilgisayar gibi sahalarda proje sorumlusu unvanını almaları da mümkündür. 

Teknolojik alanların her biriminde bu bölümden mezun olan kişilerin iş bulması mümkündür. Telekominikasyon sistemlerinin önemli bir gelişim göstermesi ve alanının genişlemesi bölüm mezunlarına iş imkanı sağlar. GSM operatörlerinde kontrol mühendisi olarak görev yapabilirler. 

Bu bölümden mezun olan kişiler aynı zamanda yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de tamamlayıp üniversitede akademisyen kadrolarında görev alabilir. Elektronik alanı dışında diğer makine, otomotiv, endüstri gibi anabilim dallarında uzmanlaşarak bu bölümlere yönelmeleri de mümkündür. 

Ağır makine ve silah sanayisinde de bölüm mezunlarının çalışma olanağı vardır. MKE ve ASELSAN gibi kurumlar başta olmak üzere tank, savaş uçağı ve silah üretim merkezlerinde askeri ve sivil mühendis olarak görev yapmaları da söz konusudur. 

Türk Hava Kurumu, Türk Silahlı Kuvvetleri gibi önemli devlet kurumlarında mühendislik projelerinde görev alabilen ve teknisyenlerle birlikte araçların kontrolünü de yapabilen bölüm mezunları, ABD başta olmak üzere Rusya ve Almanya gibi ülkelerde çalışabilir. Termik santral projelerinde görev almaları da mümkündür.