Elektrik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Tufan Demir Elektrik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Elektrik mühendisleri 4 yıllık lisans eğitiminden sonra elektriğin bulunduğu neredeyse her alanda çalışma imkanına sahiptir. İnovasyona en açık alanların başında gelen elektrik hiçbir zaman iş imkanını yitirmeyen nadir bölümlerdendir. 

Dünyadaki güç mühendisliği dalının Türkiye'deki karşılığı elektrik mühendisliğidir. Elektrik enerjisi günümüzde çok değerli olduğu için elektrik mühendisleri de o kadar değer görür. Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı, dönüşümü, tasarımı, gelişmesi ve korunması gibi konularla elektrik mühendisi ilgilenir. Bütün elektrik işleri için de maliyet hesabı yapar.

Çeşitli aydınlatma teknikleri, güçlü elektrik makinaları, elektrik dağıtım santralleri, kablo imalatı, trafolar ve yüksek-orta-alçak gerilim hatları, gsm operatörleri ve haberleşme sektörü elektrik mühendisinin çalıştığı alanlardan sadece birkaç tanesidir. Araştırma-geliştirme denilen AR-GE çalışmalarında görev alabilen elektrik mühendisi diğer tarafta da elektrik makinalarının, malzemelerinin veya elektrik alanındaki şirketlerin satış departmanlarında da çalışabilir, yöneticilik yapabilir.

Elektronikçiler çoğu elektrik alanında çalışamazken elektrikçiler elektronik alanlarına da hakimdir. Örneğin araba elektroniği, gemi elektroniği elektrikçilerin de uzman olduğu alanlardandır. Ulaşım sektöründe de iş imkanına sahiptir. Metro, tramvay, tren, füniküler gibi ulaşım çeşitlerinin elektrik projelerinde görev alır. 

Sadece özel sektörde değil kamuda da elektrik mühendisinin çalışma hakkı vardır. KPSS ile kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulabilirler. Eskiden elektrik mühendisliğinin KPSS puanı düşük iken artık elektrik-elektronik mühendisliğiyle neredeyse eşit. Kamu kurum ve kuruluşlarında mühendis teknik hizmet sınıfından ücret alır ve izinlerden, tazminatlardan yararlanır. Kamu adına bina ve yol aydınlatma gibi işlerde görev alabilir. Konutların alçak geriliminde, elektrik santrallerinin yüksek geriliminde elektrik mühendisinin projelerine ihtiyaç vardır. Tübitak'ta, TRT'de, savunma sanayiide, TOKİ'de ve daha birçok kamu alanında elektrik mühendisleri çalışmaktadır. Barajlarda elektrik dağıtım şirketlerinde ciddi görevleri olan elektrik mühendislerinin aynı zamanda imza yetkileri vardır. Fabrika, hastane, sanayi bölgeleri gibi yerlerde çok sayıda elektrik mühendisi bakım - onarım alanında çalışır. 

Mühendisliğin vazgeçilmezi makinalar ve aletlerdir. Elektrik mühendisi osiloskop, transformatör, generatör gibi aletleri kullanmayı bilmek zorundadır. Üniversitelerin elektrik makinaları dersleri ve laboratuvarları mühendis adaylarının bu konuda yetkinlik kazanmaları amacıyla açılmaktadır. Elektrik mühendisleri şantiyelerde, açık havada, dağlarda elektrik makinalarıyla iç içe de çalışmak zorunda olabilir. Bu yüzden kendisini bu şartlara alıştırmalıdır. 

Elektrik mühendisliği uluslararası geçerliliği yüksek olan bir meslektir. Özellikle Avrupa ülkelerindeki birçok önemli şirkette de kolaylıkla ilş bulunabilir.