Elde Bulaşık Nasıl Yıkanır?

Tülin Yıldırım
Elde Bulaşık Nasıl Yıkanır?

Bulaşık makinelerinin hayatımıza girmesiyle elde bulaşık yıkamak oldukça azalsa da yine bazı durumlarda elde bulaşık yıkama gereksinimi doğmaktadır. Özellikle az bulaşık olduğunda ya da hassas ve bulaşık makinesine girmeyen mutfak malzemeleri olduğunda elde yıkamak gerekli olmaktadır. Peki, en pratik ve hijyen olacak şekilde elde bulaşık nasıl yıkanır? Bu konuya ait bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Elde Bulaşık Nasıl Yıkanır?

Kullanılacak Malzemeler; Bulaşık yıkama kabı, bulaşık eldiveni, fırça, sünger, tel, sıvı deterjan, krem deterjan, kurulama bezi.

  • Elinizin sıcak su ve deterjandan zarar görmesini engellemek için bulaşık eldiveni kullanmak gerekir.
  • Daha sonra  suyun altında özellikle sıcak suyu açarak bulaşıkların kaba kirlerini bir fırça yardımıyla akıtın. Bulaşık yıkamak için kullanılan geniş bir kaba sıcak su ve bulaşık deterjanı ilave edip iyice karıştırın.
  • Bir bulaşık süngeri ile önce bardakları yıkayın. Bunun için birkaç bardağı suya daldırın. Teker  teker iç ve dışını ovalayarak yıkayıp kenara koyun. Sırasıyla tabakları çatal, kaşık, bıçak vs malzemeleri de aynı şekilde ovalayarak yıkayın. En son olarak tencereleri yıkayın.
  • Tencerelerde zor kalıntılar varsa önceden biraz sıcak su ve bulaşık deterjanı koyup bekletip yemek artıklarının çözülmesini sağlayın. Eğer tencereler metal malzemelerden yapılmış ise bir tel ve krem deterjan  yardımıyla ovalayarak temizleyin. Sonra tekrar deterjanlı suyla yıkayın. Tencereler teflon ise yumuşak bir süngerle içini dışını ovalayarak suyun içerisinde temizleyin. Daha sonra elinizle kontrol edip, yağlı kalan kısımlar kaldıysa tekrar aynı işlemleri yapın. Bu aşamalarda yıkadığınız su kirlendiyse suyu değiştirip aynı şekilde deterjanı ekleyin.
  • Durulama aşamasında musluğu açarak yine öncelikle bardaklardan başlayarak akan suyun altında iyice bol su ile yıkama yapın. Bir bulaşık sepetine, ya da varsa evyenin kenarında yer alan metal kısma ters çevirerek  bardakları kapatın. Tabak ve tencereleri de aynı şekilde durulayıp ters çevirerek altta boşluk kalacak şekilde ya da bulaşık sepetine dizin. Çatal, kaşık, bıçakları da süzülmek üzere yerleştirin.
  • Bu şekilde yıkanmış bardak, tabak, çanak vs malzemelerin  suları süzülecektir. İyice suyu süzüldükten sonra temiz ve tiftiklenmeyen bir bez yardımıyla kurulayıp kaldırın.