Elbise Askısı Nasıl Kullanılır?

cemil külahçı Elbise Askısı Nasıl Kullanılır?

Günlük yaşantıda kişilerin en çok yakındığı konulardan biri de elbiselerinin dolapta kırışmasından yanadır. Elbiselerin kırışmaması için kullanılan askı çeşitlerine ve elbiselerinin asılışına dikkat edilmelidir.

Elbise askısı kullanmada bazı püf noktaları mevcuttur. Bunlardan ilki elbise askına elbiselerin nasıl asılacağı ile ilgilidir. Günümüzde birçok kişinin içine düştüğü hata elbiseleri tek bir askıda üst üste asmalarıdır. Örneğin birçok kişi iki ya da daha fazla t-shirt üst üste asarak bu hataya düşmektedir. Böyle yapılarak askı tasarrufu sağlanmış olunur fakat askıya asılan çamaşırların kırışması oldukça olasıdır. Bunun önüne geçebilmek için mümkün olduğu sürece elbiselerin her birini tek bir askıda kullanmak gerekir. Böylelikle yaşantıda dolaptan elbiseler alındığında ayrıca bir ütüleme işleme gerektirmeyecektir.

Elbise askısı kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de askının asılan elbiseye uygunluğudur. Örneğin pantolon askısı, ceket askısı gibi askılar birbirlerinden farklılık göstermektedir. Pantolon askıları genellikle mandallı askılardır. Pantolon gibi yine etekler de bu askılarda kullanılabilir. Fakat bu tür askılarda ceket gibi kıyafetler kullanılmaz. Dolayısıyla hangi askı çeşidinin nasıl kullanılacağını bilmek son derece önemlidir.

Elbise askılarının bir çeşidi de dışı elyaf kaplı askılardır. Bu askılar genellikle ceket, t- shirt ve kaban kullanımında uygunluk göstermektedir. Bu tür askıların dışının elyaf ile kaplı olması asılan kıyafetin herhangi bir bozulmaya uğramasını önlemektir. Örneğin piyasada ucuz yollu bulunan birçok askıya takılan kıyafetlerde bir süre sonra iz görülmektedir. Bu tür askıların izleri özellikle t- shirtler için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Zira bu izler ütüleme ile de kolay kolay geçmeyen izlerdir. Bunların önüne geçebilmek için dışı elyaf kaplı askıları kaplamak son derece mümkün olacaktır. Böylece birçok kıyafet iz kaygısı olmadan askılarda kullanılabilecektir.

Yine dışı elyaf kaplı askılara benzer askı çeşidi de sadece uç kısımlarında elyaf kaplı olan askı çeşididir. Bu tür askılar genellikle gece kıyafetleri tarzı elbiseleri asmada kullanılmaktadır. Bu kıyafetler asıldığı zaman kollarının askıdan düşmesini engellemek için uçlarına elyaf kaplama yapılmaktadır. Böylelikle kıyafetler sorunsuz şekilde askılarda kullanılabilir.

Askılarda dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de boya verip vermemesidir. Yine piyasada ucuz yollu bulunan askıların birçoğu elbiselere renk vermektedir. Bunun önüne geçebilmek için ise askı alımında kalitesine bakılması son derece önem teşkil eder.