Ekmek Nasıl Taze Kalır?

Hakan Obalı
Ekmek Nasıl Taze Kalır?

Temel olarak un, su, tuz ve maya kullanılarak hazırlanan hamurun pişirilmesi ile elde edilen ekmek birçok kültürde temel besin maddesi olarak tüketilmektedir. Çok farklı şekillerde hazırlanabilen ekmeğin yoğun olarak tüketilmesi, tokluk hissi yaşatmasından ve karbonhidrat içeriğinden dolayı enerji vermesinden kaynaklanmaktadır. Bizim kültürümüzde ise temel besin kaynağımız olan ekmek ayrıca kutsal bir özellik de taşımaktadır. Bu sebeple sahip olunan ekmeğin ziyan edilmemesine, tüketilmeyen ekmeklerin atılmamasına ve ekmeğin muhafazasında mümkün olduğunca ekmeğin bayatlamasını engelleyecek önlemlerin alınmasına dikkat edilir.

Ekmeğin sertleşerek kuruması, ekmeğin bayatlaması olarak adlandırılır. Ekmeğin bayatlamasının sebebi ise içindeki nemi kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Ekmeğin gözenekli yapısından dolayı ekmek içindeki nemi muhafaza edemez ve bunun sonucunda nem kaybettikçe kurur ve sertleşir.

Ekmeğin bayatlamaması için ekmeğin nem kaybetmesinin engellenmesi gerekmektedir. Eğer ekmek açıkta bırakılırsa veya ekmeğin içine koyulduğu poşetin ağzı açık kalırsa, ekmeğin içindeki nem daha hızlı buharlaşacağı için bayatlama süresi de kısalacaktır. Bunun yanında ekmeğin dilimlenmesi de nem kaybetme sürecini hızlandırarak ekmeğin bayatlama süresini kısaltır. Peki, ekmeğin bayatlaması nasıl engellenebilir?

Ekmek Nasıl Taze Kalır?

Ekmeğin normal şartlarda taze kalma süresi yaklaşık olarak 36 saattir. Ancak uygun olmayan saklama koşullarında bu süre çok daha kısa olacaktır. Ekmeğin taze kalmasını sağlamak için ekmek mutlaka kapalı şekilde saklanmalıdır. Bunun için en uygun yöntemse ekmeğin sarılarak saklanmasıdır. Ekmeğin sarılması için farklı maddeler kullanılabilirken bu işlem için en uygun malzeme kağıttır. Üzerinde boya veya yazı olmayan ve ambalajcılardan temin edilebilecek olan ambalajlama kağıtları ile ekmek sarılarak saklandığında uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Gazete kağıtları ise mürekkeplerindeki kurşun vb. zararlı maddelerden dolayı bu iş için kullanılmamalıdır. Kağıt temin edilemiyorsa ekmek sofra bezi ya da temiz bir bezle sarılarak da saklanabilir. Bunlar da yoksa ekmek ekmek saklama kutusunda ya da plastik poşet içinde ağzı kapalı şekilde muhafaza edilebilir.

Ekmeğin buzdolabında saklanması tazeliğini korumaya yardımcı olmaz. Ancak ekmeğin taze şekilde saklanması için derin dondurucular kullanılabilir. Bu durumda ekmek içindeki su donacağından buharlaşamaz ve ekmek çözdürüldüğünde taze olarak tüketilebilir. Dondurularak saklanmasında ise parça parça tüketilebilmesi için ekmeğin dilimlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Dilimlenmiş ekmekler, ağızları sıkıca bağlanmış buzdolabı poşetleri içinde uzun süre taze bir şekilde saklanabilirler.