Egzersiz Nasıl Zayıflatır?

Selten Cankaya
Egzersiz Nasıl Zayıflatır?

Herkesin hayali sıkı ve ince bir vücuda sahip olmak ve bunu koruyabilmektir. Her insanın farklı vücut ve kas yapısı, metabolizma hızı, sağlık düzeyi, kondisyon durumu ve yaş, cinsiyet gibi kavramlar da göz önüne alındığında aslında seçilecek olan egzersiz türü ve zayıflama yolları da kişiden kişiye değişmekte. Özellikle belli bir yaşın üzerinde olan ve spora yeni başlayan bireylerin bilinçli bir şekilde hareket etmeleri, kendilerine uygun egzersiz türünü seçmeden önce check - up yaptırmaları ve bir spor hekimine danışmaları büyük önem taşımakta.  

Birçok kas grubunu çalıştıran yürüyüş, koşu, jogging, yüzme, bisiklet ve tenis gibi sporlar sağlıklı bireyler için faydası ispatlanmış olan egzersizlerdir. Haftada en az 3 - 4 gün yapılacak bu tür fiziksel aktiviteler alışkanlık haline getirildikleri takdirde bireye fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da dengeli bir yaşam sağlar. Egzersizin en az 45 dakika yapılması veya 20'şer dakika yapılması ve 10'ar dakika mola alınması idealdir. Zayıflamak ve formda kalmak için egzersizin düzenli olarak yapılması aynı zamanda beslenme düzenine de dikkat edilmesi en gerekli unsurlardan. Unutulmamalı ki fazla yağdan, şekerden ve undan arındırılmış bir diyet zayıflama ve sağlıklı olmada büyük rol oynar. Bol su içmek, meyve ve sebzeye ağırlık vermek, porsiyonları küçük tutmak ve egzersiz programına sadık kalmak zayıflama uğruna atılan terlerin karşılığını fazlasıyla verecektir. Bunların yanısıra egzersizin kalitesi de önemli hususlardan bir tanesidir. Egzersiz ne aşırı efor sarf ettirmeli ne de çok hafif olmalıdır. Tavsiye edilen yoğunluk egzersiz yaparken yanındakiyle sohbet edebilecek seviyede olmasıdır. Böylelikle nabız ve kalp sağlığı da gözetilmiş olur.

Düzenli egzersiz yaparak hem biçimli ve sıkı bir vücuda hem de sağlıklı bir ruh ve  bedene sahip olmak kendinize verilecek en güzel hediyelerden biridir. Küçük yaşta başlanan egzersizler ileride kas ve iskelet sistemi bozuklukları, kemik erimesi ve kalp rahatsızlıklarından bireyi korumakla birlikte sağlıklı bir yaşamın kapılarını açar ve yaşam kalitesini yükseltir.