Eczacılık Mezunları Ne İş Yapar?

Doğan Aşkın Tuncer Eczacılık Mezunları Ne İş Yapar?

Eczacılık mesleği de en az doktorluk mesleği kadar kutsal bir meslektir. Eczacı gerektiğinde ilaç hazırlayan ya da ilaçların geliştirilmesi için araştırma faaliyetleri sürdüren ve en basit tanımla reçetelerdeki ilaçları ihtiyaç sahiplerine satan kişidir. 

Üniversitelerin Eczacılık Fakültelerinde okuyan öğrenciler eğitimlerini tamamladıklarında artık birer eczacı olmuşlardır. Bu kişiler kimya ve biyoloji konularına yatkın ve en önemlisi bu konularda başarılı bireylerdir. Eczacılar sorumluluk sahibi ve çok dikkatli olmalıdırlar. İlaç sektöründe  kullanılan maddelere karşı alerjik reaksiyon gösteren kişiler bu mesleği seçmekten kaçınmalı ya da sadece eczanelerinde ilaç satımı yapmalıdırlar. Peki eczanede ilaç satmanın dışında eczacılık mezunları ne iş yapar? Sıralamak gerekirse;

  • Hastane Eczacılığı
  • Kamu Eczacılığı
  • Akademisyenlik
  • Uzman Eczacılık
  • İlaç Endüstrisi Eczacılığı (Fabrika ya da depo)

Bilinçli öğrenciler bu tercihlerini daha öğrencilik yıllarında belirlerler. Mezun olduktan sonra da ne yapacağını seçmek kişinin kendisi ile ilgili bir seçimdir. Normalde herkesin ilk aklına gelen bir eczane açıp eczane eczacılığı yapmaktır. Fakat bu iş için bir sermaye gerekir. Bu birikime sahip olmayanlar hastanelerde, ilaç firmalarında, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nda ya da Türkiye İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nde çalışabilirler.

Özel sektörde ilaç üretiminde çalışabilecekleri gibi günümüzde sadece ilaç tanıtımı yapan eczacılar da vardır. Akademik kariyer olanağı bulunan eczacılık fakültesi öğrencileri eğer isterlerse yüksek lisans yaparak uzman eczacı da olabilirler. Fakat toplumun genelinin ortak düşüncesi bu işlerin en karlısının bir eczane açmak olduğudur. Eğer yeteri kadar bir sermayeniz varsa ilaç deposu hatta ilaç fabrikası bile işletebilirsiniz. Eczacılar nerede çalışırsa çalışsın bulundukları ortam çok temiz, hijyen, aydınlıktır.

Eczane eczacılığı yapanlar halk için en samimi sağlık danışmanlarıdır. Tüm ilaçların içeriklerini bildikleri için çok ciddi hastalıklar dışında hastalara bilgi de verirler. Bunun yanı sıra eczane aczacıları sattıkları kozmetik ürünler konusunda da müşterilerini yönledirirler.

Eczane eczacılığı yapanlar bulundukları ilin eczacı odaları tarafından belirlenen periyotlarda nöbet tutarlar. Bu nöbet günlerinin eczane kazancı diğer günlere göre çok daha yüksektir. Yanlarında bir ya da iki tane eczacı kalfası çalıştırırlar.