Ebelik Mezunları Nerelerde Çalışır?

Sema Doğan Ebelik Mezunları Nerelerde Çalışır?

Üniversite sınavından sonra tercih edilecek bölümü seçmek de en az bir sınav kadar sorumluluk ister. Tercih döneminde; çalışmak istediğiniz sektör için net ve kalın çizgilere sahipseniz sizin için birkaç bölüm bulunuyor. Kesin olarak sağlık sektöründe çalışmak isteyenler için Ebelik bölümü bunlar arasında yer alır.

Ebelik bölümü hem Meslek Yüksek Okulu (2 yıllık ön lisans programı) hem de Fakülte (4 yıllık lisans programı) olarak iki şekilde okunabilir. Lise öğreniminizi Sağlık Bilimleri üzerine aldıysanız sınavsız olarak ya da sadece YGS puanıyla ön lisans programına yerşelebilirsiniz. LYS puanıyla da 4 yıllık fakültelere yerleşme şansınız vardır.

Ebelik bölümünde doğum süreci boyunca anne ve bebek sağlığıyla ilgili bilgiler öğretilir. Doğum öncesi ve esnasındaki kontrolü sağlamak için izlenecek yollar gösterilir. Olağanüstü durumlarda yeni doğan bebeklere yapılması gereken müdahaleler ve bu müdahalelerde ebenin rolü belirtilir. Doğum sonrası anne-çocuk sağlığını korumak için aylara yayılmış olan yiycecek ve aşı program cetvelini de tutmak ebenin görevleri arasında olduğu için tüm bu süreçler öğrencilere anlatılır.

Ebelik bölümü okuyan bir öğrenci okulda sürekli uygulamalarla kendisini geliştirir. Kağıt üzerinde işlenen ders miktarı çok fazla değildir. Bu nedenle mezun olduktan sonra sıfır deneyimle iş hayatına atılmaz. Mutlaka ufak tefek deneyimlere sahiptir. Sağlık sektöründe çalışmak da deneyim ister. Ebelerin çocuk doğumu gibi çok önemli görevi üstlenmeleri de böyle bir deneyim gerektirir.

Ebelik bölümü mezunlarının sağlık kuruluşu olan her yerde iş bulmak imkanı mevcuttur. Kamuda görev almak isteyenler için Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde, üniversitelerin Tıp Fakültesi, Eğitim ve Araştırma gibi hastanelerinde ve çok donanımlı olmasa da sağlık hizmeti veren her türlü birimde çalışmaları mümkündür.

Sağlık ocakları, aile hekimliği, özel hastane ve poliklinikler, sağlık kabinleri gibi birimler bu kuruluşlara örnektir. Her türlü sağlık hizmeti veren mekanda ebelerin iş bulması mümkündür. Ebeler direkt olarak verilen sağlık hizmetlerinin yanı sıra planlama birimlerinde de çalışabilirler. Sağlık evleri, ana-çocuk sağlığı ve aile planlama merkezleri gibi birimler bu planlama birimleri arasındadır. 

Ebeler bir kurum bünyesinde çalışabilecekleri gibi serbest olarak da çalışabilirler. Özel bir sağlık kabini açarak her türlü anne-çocuk programını buradan yürütebilirler. 

Ülkemizde hızlı doğum oranı kadar annelerin ölüm risklerinin de artmasından dolayı eğitimli ve doğru yöntemlerle doğumu sağlayabilen ebelere büyük ihtiyaç vardır. Buna rağmen şuan kamuda ve özel sektörde görev yapan ebe sayısı oldukça azdır. Bu nedenle Ebelik bölümü okumak; sağlık sektöründeki önemli bir açığı kapatmak açısından önemlidir.