E-Bordro Nedir?

İrem Kırbıyık

E-Bordro Nedir?

Gelişen ve değişen dünyada internet artık hayatımızda büyük bir yer edindi. Seyahat planımızdan banka ödemelerimize kadar birçok alanda hayatımızı kolaylaştırıp bizi çoğu zaman kuyruk bekleme derdinden kurtarıyor, kendimize zaman ayırmamızı kolaylaştırıyor. Devlet kuruluşları da bu gelişim ve değişim karşısında kendilerini yeniden yapılandırıyorlar ve yavaş yavaş bu hıza ayak uydurmaya başladılar. Kamu kuruluşlarındaki işlemleri hızlandıran e-Devlet hizmetinden sonra şimdi de devlet memurları için e-Bordro hizmeti sunulmaktadır.

E-bordro nedir?

Öncelikle bordronun kelime olarak anlamı, bir hesabın sonucunu ayrıntılı bir şekilde gösteren belgedir. Maaş karşılığının ayrıntılı dökümü anlamına da gelir. Başına "e" harfi eklenen her kelime gibi e-Bordroda bordronun internet üzerinden bakılan çeşidine verilen addır.
E-Bordro ise, bu bilgiler ışığında sadece devlet memurları için geliştirilmiş bir maaş öğrenme sistemidir. Sistem size sadece o ayki maaşınızın dökümünü değil o aydan önceki maaşınızın dökümünü de gösterir. Yani son iki maaşınızın ayrıntılı dökümünü e-Bordro sisteminden öğrenebilirsiniz.

E-bordro sistemine nasıl giriş yapılır?

Artık devlet memurları maaşlarından sigorta ve vergi için ne kadar kesinti yapıldığını bu sistemden takip edebilecekler.
E-bordronuzu öğrenmek için www.ebordro.muhasebat.gov.tr adresine girin.
T.C. kimlik numaranızı, memuriyet sicil numaranızı ve emekli sicil numaralarınızı açılan sistemdeki uygun kutucuklara girin.
Sistem yeni bir sistem olduğu için memuriyet sicil numaranız sisteme tanıtılmamış olabilir. Bu alana 1 veya 0 rakamlarından birini yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
Kişisel bilgilerinizi -kadro bilgileri, hizmet sınıfı gibi- görebildiğiniz sistemde eğer yanlışlık varsa Tahakkuk Birimi aracılığı ile Muhasebe Müdürlüğü veya Mal Müdürlüğüne başvurarak bu yanlışlığı düzeltmeniz mümkündür.
Ayrıca çıktısını alsanız bile sadece bir Excell belgesi olduğu için resmi bir belge değildir; fakat imza ve mühür ile, eğer bordronuzu vermeniz gereken bir yer varsa, e-bordronuza resmi bir belge niteliği kazandırmanız mümkündür.