Duvar Neden Küflenir?

Emre Bicer Duvar Neden Küflenir?

Küf oluşmasına neden olan mantarlar yaşadığımız ortamlarda bulunan hayatın bir parçalarıdır. Fakat bazı durumlarda etrafta küf oluşmasına neden olmaları can sıkıcı problemlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Örneğin, binaların duvarlarında oluşan küfler de bunlardadır. Genel olarak duvarlarda küf oluşması rutubet ile ilgisi olan bir konudur. Çünkü küfün meydana gelmesine neden olan mantarlar rutubetli ortamı gördüklerinde kolay bir şekilde ürer ve yaşarlar. Bu yüzden rutubet oluşmasına neden olan durumlar doğal bir sonuç olarak duvarlarda küf oluşmasına yol açmaktadır.

Duvarların küflenmesinin nedenleri nelerdir?

  • Rutubetin direkt olarak yapıların içerisine girmesi duvarlarda küflenmeye neden olmaktadır. Çatılarda meydana gelen problemler ve bunun sonucu olarak yağmur suyunun düzgün tutulamaması, duvarlarda oluşan çatlaklar, binanın inşaat durumu tamamlandıktan sonra gereken kurtuma işlemlerinin doğru bir şekilde yapılmaması ya da herhangi bir sebepten ötürü binanın içerisine su kaçması duvarda küflenme oluşmasına zemin hazırlayan nedenlerdir.
  • Ayrıca binaların içerisine giren nemin düzgün bir şekilde dışarıya yönlendirilmemesi de duvarlarda küf oluşmasının sebepleri arasındadır. Özellikle dışarıda hava giriş çıkışı olmayan binalar ya da havalandırma sistemleri üzerinde meydana gelen problemler nemin içeride tutulmasına yol açmaktadır. Ayrıca ısı yalıtımındaki yetersizlikler de aynı sebepten ötürü küflenmeye neden olmaktadır. Çünkü soğuk ve nemli bölgeler küf mantarlarının en kolay yaşadığı yerlerdir.
  • Evlerde yapılan çeşitli işlerin sürekli olarak yapılması da duvarlarda küflenmeye neden olmaktadır. Yıkanmak, yemek yapmak, çamaşır yıkama işlemleri, ev içerisinde akvaryum olması rutubetin oluşmasına neden olan durumlardır. Bu yüzden duvarlarda küflenme gözlenmesine neden olabilmektedirler.
  • Kapalı yerlerdeki nem oranı takip etmek önceden önlem almak adına yapılabilecek iyi bir önlemdir. Ortamdaki nem oranın sürekli olarak takip edilmesi, tehlike boyutlarına ulaştığında tedbirlerin alınması duvarlarda küf oluşmamasına neden olacaktır. Ev içerisinde yaklaşık %70 nem oranı, duvar yüzeylerinde ise %80 nem oranı sınır olarak belirlenebilir. Bu rakamların aşılması tehlike olarak algılanmalı ve önlemler alınmalıdır.