Duvar Kağıdındaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Engin İnce

Duvar Kağıdındaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Evinizde ya da ofisinizde duvarları boyamak yerine duvar kağıdıyla renklendirdiyseniz sıra temizleme işlemine geldiğinde ne yapmanız gerektiğini de iyi bilmelisiniz. Çünkü hangi ürün olursa olsun yanlış temizlendiğinde ve yanlış uygulamalara maruz kaldığında deforme olduğu gibi eski görünür. Bu da hem ortamın şıklığına hem de havasına olumsuz etki eder.

Duvar kağıtları, özellikle de küçük bir çocuğun ya da çocukların yaşadığı bir evde kaplıysa sık sık el izleri, kalem lekeleri ya da sürtünme izleriyle dolu olabilir. Bu tip lekeleri çıkarmanın ilk yollarından biri arap sabunudur. Ilık bir suya koyacağınız az miktarda arap sabununu, temiz bir bez yardımıyla duvar kağıdınıza sürdüğünüzde lekelerin çabucak geçtiğine tanık olacaksınız. Aynı şekilde bulaşık deterjanını da kullanabilirsiniz. Yine ılık suyun içine koyacağınız bulaşık deterjanını iyice karıştırıp temiz bir bezi bu karışımın içine batırıp temizliğe başlayabilirsiniz. Fazla suyunu sıktığınız bezle duvar kağıdını çok bastırmadan sildiğinizde hayal ettiğiniz temiz görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Bez yerine temiz bir sünger de kullanabilirsiniz. Her iki yöntemle de başarılı bir sonuç elde edemediyseniz o zaman gerçekten çok zorlu bir lekeyle baş başa kalmışsınız demektir. O zaman size başka bir çözüm yolu sunabiliriz. Bir kovaya dört litre ılık su koyup içine de bir su bardağı sirke, bir su bardağı borax, bir su bardağı da köpüklü amonyak koyup karıştırmalısınız. Köpüklü amonyağı, eczanelerden temin edebilirsiniz. Yumuşak ve temiz bir bez ya da renksiz bir süngeri bu karışıma batırıp fazla suyunu da sıktıktan sonra duvar kağıdınızı silebilirsiniz. Kuruladıktan sonra lekelerden eser kalmadığını göreceksiniz.   

Tek derdiniz duvar kağıdınızda oluşan parmak izleriyse bu lekelerden bir parça ekmek yardımıyla da kurtulabilirsiniz. Evet, yanlış okumadınız, ekmek! Bir dilim ekmekle parmak izlerinin olduğu alanı ovaladığınızda sonuca belki siz bile inanamayacaksınız. Eğer duvar kağıdınızda yağ lekeleri varsa bir süngere talk pudra dökerek ovalamalısınız. Temizleme sırasında duvar kağıdınızı aşındırmaktan kaçınmalısınız. Pudralı süngerle ovaladıktan sonra on dakika beklemeli, temiz bir bez ya da fırça yardımıyla kalan pudrayı temizlemelisiniz.