Duvar Kağıdı Seçimi

Feride Akdeniz  Duvar Kağıdı Seçimi

Çocukken gittiğimiz evlerden hatırladığımız genellikle yaprak desenli duvar kağıtları tam unutulup gitti derken son yılların moda dekorasyon ürünü olup çıktı. Hem de öyle hızlı bir piyasası oluştu ki seçim yaparken önünüze konan onlarca kataloğu inceleyip içerisinden birini tercih etmeniz gerekir. Fark yaratan bu aksesuarlar doğru seçimlerle evinizi bambaşka bir havaya sokacaktır.

Peki acaba duvar kağıdı hangi kriterler düşünülerek seçilmelidir?

  • Duvar kağıtları hem çok renkli hem de çok farklı dokulara sahip bir yelpaze üründür.
  • Oturma odası için duvar kağıdı seçerken yer olarak yaşam ünitesinin arkasını seçin. Şık bir görüntü yaratmış olursunuz. Oturma odasını geniş ve aydınlık göstermek için kendinden desenli duvar kağıtlarına yönelin. Açık renkli kendinden desenli ya da küçük desenli kağıtlar bu mekanlar için çok uygundur. Son dönem trendi doğal taş görünümlü duvar kağıtları. Oturma odası için de çok uygun bir tercih olacaktır. Ancak bunu da seçerken açık renkli seçmeye çalışın.
  • Salon için duvar kağıdı seçerken salonun dekorasyonunu ve aksesuarlarını düşünün. Eğer aksesuar çeşitliliğiniz falaysa tüm duvarları duvar kağıdıyla kaplamayın. Bu tercihiniz odayı boğar. Bunun yerine tek duvara odanızın tarzına bağlı olarak klasik ya da modern bir duvar kağıdı seçin.
  • Çocuk odası duvar kağıdında renk sınırlarınız olmasın. Çocuğunuzun istediği desen ya da çizgi film kahramanlarını odanın duvarlarında rahatlıkla uygulatabilirsiniz. Çocuk odası darsa tüm duvarları duvar kağıdıyla kaplamak yerine tek duvarı kaplamayı tercih edin. Bu sayede mekan olduğundan daha küçük ve kalabalık görünmez. Çünkü çocuk odasında zaten fazlasıyla renkli bir duvar kağıdı kullanıyorsunuz.
  • Duvar kağıdı maliyetli bir dekorasyon ürünüdür. Bu yüzden bir kez ama kaliteli ürün almaya dikkat edin. Ayrıca silinebilen duvar kağıtlarından tercih edin. Özellikle mutfak ve banyo duvar kağıtlarını sık silmeye dayanıklı ürünlerden seçin.