Duş Başlığı Nasıl Takılır?

Doğan Aşkın Tuncer Duş Başlığı Nasıl Takılır?

Eskiden insanlar "yıkanmak" deyimini kullanırlardı. Son 20- 25 yıldır ise yıkanmanın yerini "duş almak" deyimi aldı. Yaşamın hızlanması sonucu banyo kurnaları, tabureler ve zeytinyağlı sabunlar yerlerini duşakabinler, küvetler, şampuanlar ve türlü çeşit duş jellerine bıraktı. Hamamlar ise birer nostaljik tarihi yapı haline dönüştüler. Artık yaşadığımız bu hızlı devinim çağında  insanlar günde bir kaç kez duş almaya başladılar. 

Tüm banyo armatürlerinde olduğu gibi duş başlıkları da zamanla bozulup su kaçırmaya başlar. Hatta çoğunlukla yere düşürmeler sonucu kullanılamaz hale gelirler. Bazı durumlarda ise 4-5 kademeli duş başlıkları sizi cezbedebilir ve eskisi ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Peki duş başlığını değiştirmek için su tesisatçısı çağırmaya gerek var mıdır? Tabii ki hayır. Siz de satın aldığınız bir duş başlığını kolayca eskisi ile değiştirebilirsiniz. Duş başlıkları bataryaya bir flex hortumla bağlıdır. Bu flex hortumların her iki ucunda conta sistemleri bulunmaktadır. Bu sistem hem batarya hem de duş başlığı bağlantısını kolayca yapabilmemizi sağlar.

Şimdi bir kaç adımda duş başlığı nasıl takılır öğrenelim;

  • Önce bataryanızın ve flex hortumun sağlam olup olmadığını denetleyiniz. Eğer flex hortumda da bir su kaçağı varsa onu da bataryadan söküp yenisi ile değiştirmelisiniz.
  • Bozuk olan ya da yenisi ile değiştirmek istediğiniz başlığı flex hortumdan çıkarmalısınız. Vidalı sistem oldukları için önce zorlanma yaşansa da kolayca çıkartabilirsiniz.
  • Bazı durumlarda başlık flex hortumun contasına kireçlenme nedeniyle tamamen kaynamış olabilir. Bu gibi durumlarda ingiliz anahtarı kullanabilirsiniz. Fakat bu uygulama çoğunlukla contaya ya da başlığa zarar verebilmektedir.
  • Başlığı çıkarttıktan sonra contanın içini kontrol ediniz. Herhangi bir sorun varsa önce onu gideriniz.
  • Eğer bir sorun yoksa başlığın contaya girdiği bölüme suyun sızmaması için bir malzeme uygulayıp uygun yöne çevirerek yeni başlığı takmalısınız.

Bu işlemler bitirildikten sonra yeniden bataryayı açarak başlığın flex hortumla birleştiği yerde sızıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Artık yeni başlığınız kullanımıza hazır hale geldi size de duşun keyfini çıkartmak kalıyor.