Dükkan Nasıl Kiralanır?

Tunahan Bayır Dükkan Nasıl Kiralanır?

Dükkan kiralarken yapacağımız işin amacına göre dükkanın mevkisini belirlemeliyiz. Örneğin dükkanınız butik ise şehrin en işlek mağazalarının olduğu caddeleri seçmelisiniz. Çünkü ara sokaklar bu tarz iş yerlerine pek uygun değildir. Her kadın genellikle kalabalıkta gezmeyi sever ve vitrinlere bakarken dükkanın bulunduğu konuma da dikkat ederler. Bu yüzden açacağınız dükkanın amacına göre dükkan en çok nerde iş yapabilecekse ona göre konumunu seçmelisiniz. Dükkan kiralarken bunlara dikkat etmeyi de unutmayın!

  • Kiralamaya karar vermiş olduğunuz dükkan sahibinin doğru kişi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Dükkanın tapu evrakına bakarak mülk sahibini tespit edebilirsiniz. Fakat dükkan sahibi satış süresince vekil kullanma hakkından da yararlanabilir. Bu durumda tapu kaydı pek işinize yaramaz. Bu yüzden sözleşmeyi imzalayacak kişiyi alıcının detaylı bir biçimde araştırması gerekir.
  • Eğer tapu bir çok kişi tarafından hisseliyse alıcı durumu diğer mal sahipleriyle de konuşmalı ve onlarında onayının olup olmadığını öğrenmelidir. Aksi taktirde tarafların anlaşmazlığı sizi zor durumda bırakabilir.
  • Kiraladığınız dükkan ile sözleşmedeki dükkanın aynı olup olmamasıdır. Kiralanan dükkan ile sözleşmede adı geçen dükkanın aynı olup olmadığı kesin öğrenilmelidir. Çünkü günümüzde bu tür dolandırıcılıklarla çoğu vatandaşımız mağdur olmaktadır.
  • Kiralayacağınız dükkanın bulunduğu iş hanındaki kapıcıyla konuşulup dükkan gelir giderleri, iş hanında yapılması gerekenler iyice öğrenilmelidir. Daha sonra bu alınan bilgilerde yönetici tarafından onaylattırılması gerekir.
  • Kira sözleşmesi detayları ile de kiracı büyük titizlikle ilgilenmelidir. Örneğin depozito ödüyorsa kiracı bunu mutlaka sözleşmeye eklettirmelidir.
  • Dükkan kiralanmadan önce iyice geziilmeli ve herhangi bir kırık, dökük ya da tamir edilecek herhangi bir nokta varsa bunlarda sözleşmede mutlaka kayıt altına alınmalıdır.
  • İmzalanması gereken kira sözleşmesinin hukuki açıdan tam olması ve her noktayı ayrıntılı bir biçimde gösteriyor olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kiracıyı belki de en çok ilgiren kira artışı konusudur. Dükkan sahibinin ileride gerçekleştireceği kira artışını kontrat anında belirtmesi gerekmektedir. Çünkü ilerleyen zamanlarda yapılan ani kira artışları kiracıyı mağdur duruma düşürebilir.
  • Kiracı mümkünse kirayı bankaya yatırmalıdır. Çünkü elden verilen kiralar ilerde inkar edilebilir. Bu yüzden bankaya yatırılan para dekontu da alındığı taktirde kanıtlanabilir ve herhangi bir sorun teşkil etmez.
  • Kiracı dükkanına ait stopajı yatırmayı da ihmal etmemelidir.