Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Düğün Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Gökçen Çetin

Düğün Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Düğün kıyafetleri yalnızca gelinlik ve duvaktan oluşan özel bir gece kıyafetinden ziyade saçıyla, ayakkabısıyla, takısı ve çiçeği derken tüm aksesuarlarıyla bir bütündür. Bu bütünün bir uyum içinde korunabilmesi ve güzel görünümü açısından her bir parçanın ayrı bir özen ve öneme ihtiyacı olmaktadır. Bu yüzden birbirleriyle olan uyum, genel konseptle bağlılığı ve benzeri birçok kriterin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Düğün ayakkabılarının seçiminde gelinin rahat edebileceği bir ayakkabı olması çok önemlidir. Zira bütün gece o ayakkabıların üzerinde duracak olan gelin güçlük ve sıkıntı içinde gecesini geçirmemelidir. Bu yüzden yüksek topuklu ayakkabılardan ziyade orta boyda topuklu, klasik ayakkabıların tercih edilmesi önerilir. Çok uzun sürecek olan düğün geceleri için gelinin alternatif olarak daha kısa topuklu bir ayakkabı yanında bulundurması kullanışı ve sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca gelin ayakkabısı genel itibariyle beyaz olmaktadır. Gelinliğin rengi ile hemen hemen aynı tonlara sahip olmakla beraber kırık beyaz veya açık parlak beyaz gibi tonlar tercih edilmesi önerilir. Ancak bahar aylarında yapılan düğünlerdeki genel konseptin oldukça renkli ve cıvıl cıvıl olması ayakkabının renk seçiminde de pudra gibi tatlı renklerin kullanımını ideal kılmıştır. Bunun dışında çok fazla taşlı, parıltılı düğün konseptlerinde ayakkabı tercihi olarak da ince motifler veya küçük detaylar şeklinde yine taşlı ışıltılı süslemelerin bulunması genel uyum açısından oldukça güzel ve şık duracaktır.

Deniz kenarlarında, kumsalda yapılan düğünler veya kır düğünleri için sivri topuklu ayakkabıların giyimi önerilmez. Onun yerine düz tabanlı babetler veya dolgu topuklu ayakkabıların giyilmesi daha kullanışlı ve rahat olacaktır.

Dipnot: Tüm düğün boyunca topuklu ayakkabılar gelinin ayaklarını ağrıtabileceğinden yanında alternatif bir babet taşıması önerilir. Bu babetin gelinliğiyle uyumlu olması tercih edilir.

Fotoğraf: Gary Tanner