Dubleks Ev Nasıl Isınır?

Hakan Obalı
Dubleks Ev Nasıl Isınır?

Çoğu kişinin hayali geniş ve ferah evlerde yaşamaktır. Dubleks evler de bu hayalin gerçekleştirilebildiği yerlerdendir. Özellikle çatı dubleksleri hem iç mekanlarının genişliğiyle, hem de teras olanaklarıyla oldukça caziptirler. Ancak her güzelliğin bir kusuru olduğu gibi dubleks evlerin de bazı sorunları vardır. Genel olarak bu evlerin temizliği genişliğinden dolayı normal bir eve oranla daha zordur. Temizliğin yanında dubleks evlerin ısıtılmasında da sorunlar yaşanabilmektedir. Özellikle yalıtımın olmadığı ve ya doğru şekilde yapılmadığı dubleks evlerin ısıtılması çok masraflı olabilir.

Dubleks evler de normal evler gibi ısınırlar. Yani kombi, kat kaloriferi, soba, klima, elektrikli ısıtıcılar gibi ısıtıcılardan herhangi birisi ile dubleks evler ısıtılabilir. Kombi ile ısıtmada radyatör (petek) veya yerden ısıtma sisteminden herhangi birisi kullanılabilir. Ancak bu sistemlerden en uygun maliyetli olan doğalgaz kombisi ile ısıtma iken, en yüksek maliyetli ısıtma ise elektrikli cihazlar kullanılarak yapılandır.

Yalıtımın iyi olduğu dublekslerde ısıtma için fazla bir çaba sarf edilmesine genellikle gerek duyulmaz. Bu durumda en iyi tasarruf odalarda bulunan kalorifer peteklerinde termostatlı vanaların kullanılması sonucunda olur. Kullanılmayan odaların sıcaklıklarının 18 oC civarında, yaşanılan odaların sıcaklıklarının ise 21-22 oC civarında tutulması ile hem evin tamamı ısıtılmış olur, hem de ısıtmada tasarruf sağlanmış olur. Bunun yanında sıcaklık ayarı için oda termostatları da kullanılabilir. Ancak oda termostatlarının soğuk odalara yerleştirilmesinden kaçınılmalı, mümkün olduğunca termostatların yaşanılan odaya koyulmasına dikkat edilmelidir.

Dubleks evlerin ısıtılmasında tasarruf yapmak için katlar arasına ısı yalıtımı sağlayacak bir bölme yapılabilir. Özellikle dubleks üst katının kullanılmadığı durumlarda bu yöntem ısıtmada önemli derecede tasarruf sağlar. Katları birbirinden ayırmak için merdiven bölümünde, istendiğinde açılabilecek şekilde çeşitli ahşap, alçıpan veya panjur uygulamalarından faydalanılabilir.

Dubleks evin ısıtılması kalorifer ya da kombi ile değil de klima, doğalgaz sobası ya da elektrikli ısıtıcılarla sağlanıyorsa, evin tamamının bu şekilde ısıtılması oldukça zordur. Bu gibi durumlarda yalnızca yaşanılan oda ısıtılmalı ve ısıtma süresince kapı kapalı tutulmalıdır.

Dubleks evlerde genellikle oda sayısı normal bir evden daha fazladır. Bu durumda çoğunlukla aktif olarak kullanılmayan odalar bulunur. Dubleks ev ısıtmasında tasarruf sağlanması için kullanılmayan odaların petekleri kapatılabilir ya da yerden ısıtma yapılan dublekslerde odalara giden sıcak su kollektörden kesilebilir. Bu durumda oda kapıları kapalı tutulmalıdır. Aksi halde diğer bölümlerin ısıtma tesisatları bu bölümleri ısıtmaya devam ederler.