Domain Nasıl Alınır?

Alperen İyici Domain Nasıl Alınır?

Günlük yaşantımızın olmazsa olmazı haline gelen internetin de olmazsa olmazları vardır. Bunlardan bir tanesi de domainlerdir. Domainin Türkçe karşılığı “alan adı”dır yani örneğin www.nasilkolay.com bir domain yani alan adıdır. Bir çok kişinin merak ettiği konu ise bu domainlerin nasıl alındığıdır. Domain nasıl alınır sizler için biraz araştırdık.

Domain yukarıda da belirttiğimiz gibi “alan adı” demektir.  Ayrıca domainler gerekli sistemlerde kayıt edilen isimlerdir ve şirketler, kurum, kuruluşlar genelde kendi şirket isminde domain almaktadırlar. Bir domainin sonunda tr, es, au gibi ülke kodları ya da domain tür ve içeriğine bağlı olarak com, net, gov, org, edu gibi uzantılar yer alabilir.

Domain türleri o web sitesinin nasıl bir kuruluşa ait olduğunu gösterebilir: Örneğin;

  • .com : Ticari kuruluş veya şirket
  • .net: Internet hizmeti sunan kuruluş
  • .org: Kar amacı gütmeyen kuruluş
  • .co:  Ticari kuruluş veya şirket
  • .gov: Devlet kuruluşu
  • .edu: Eğitim kurumu
  • .mil: Askeri kuruluş

Domain almak için bir çok site vardır. Domainin sahip olduğu özelliğe göre, istediğiniz özelliği verebilecek sitelerden satın alınmalıdır. Domainler çoğunlukla senelik olarak satılırlar ama isteğe göre 2, 3 ya da daha uzun senelik satın alma işlemleri de yapabilirsiniz. Tabii bu durum alınan domainin maliyetini de bir o kadar artıracaktır. Alınan domainin kullanım süresi bittiğinde tekrar ücret ödeyerek kullanım süresi uzatılabilir, süresi biten ve tekrar ödeme yapılmayan domainlerin ise üzerindeki mal sahipliği yani mülkiyet kalkacak ve başka birisi tarafından satın alıma açık hale gelecektir.

Türkiye’ye ait Türkçe domain satma işlemlerini ODTÜ bünyesinde bulunan www.nic.tr vermektedir. Türkçe domain Türkçe karakter anlamına gelmemektedir, yani bu site sadece com.tr, org.tr, net.tr kısacası “tr” eklentisi olan domainleri satın alabilirsiniz, ancak sitenin bu tür domainleri satarken bazı kuralları vardır. Bu kurallardan birisi ise alınacak domainin, domaini alan şirketin, kurum ya da kuruluşun isminde bulunması gerekliliğidir. Yine örnek vermek gerekirse www.nasilkolay.com.tr domaini için kuruluş isminde nasıl kolay olması gerekmektedir.

Peki domain nasıl alınır?

Öncelikle alacağınız alan adını belirlemeniz ve ne için kullanacağınızdan emin olmanız önemlidir. Genel olarak her domain satan internet sitesinin giriş ekranında bulunan alan adı arama bölümüne almak istediğiniz alan adını yazarak o adın satılıp satılmadığını sorgulayabilirsiniz. Almak istediğiniz domain müsait durumdaysa yani satın alınmamışsa karşınıza o domainin fiyatı ve satın alma işlemleri için yönlendirilecek sayfanın butonu çıkacaktır. Bu butona basıp alan adını kaç yıllığına ve hangi özelliklere sahip olmasını istediğinizi seçerek ve sonra ki sayfa da kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini girerek satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak tüm bu işlemleri yapmadan önce sizden üye olmanızı ve kullandığınız bir e-posta adresi istenmektedir.

Bu konu da dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır, mesela bu şirketler domain almadan önce sizden sisteme üye olmanızı ve unutmayacağınız bir şifreniz olamasını isterler çünkü, aldığınız domain için gerekli ayarları bu sistemden yapmanız gerekecektir. Ayrıca alınan domainin hangi server üzerinden yayın yapacağı ve bu yayın yapılan servera ait DNS ayarlarının bilinmesi büyük önem taşır.