Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Dolgu Topuklu Ayakkabının Boyu Nasıl Ölçülür?

Tayfun Kara Dolgu Topuklu Ayakkabının Boyu Nasıl Ölçülür?

Dolgu Topuklu ayakkabılar her mevsim tercih edilen popüler bir ayakkabı türüdür. Bu tarz bir topuk çoğunlukla kadın sandaletlerinde (kısaca dolgu topuk veya espadril/bez ayakkabı olarak adlandırılır) ve botlarda (dolgu topuk bot olarak adlandırılır) kullanılır, ancak tenis ayakkabılarında ve hatta çocuk ayakkabılarında bile bu tarz topuklara rastlanabilir. Dolgu topuklar, en yüksek noktadan en yakın 60cm’e bir yuvarlak çizilerek ölçülür. Mezura ile yandan ya da arkadan yaptığınız ölçümlerde doğru sonuç alamayabilirsiniz, çünkü topuklar genellikle eğimlidir ve bu da numaranızı olması gerekenden daha yüksek gösterebilir.

  1. Öncelikle dolgu topuk ayakkabınızı bir odanın köşesinde düz bir zemine yerleştirin, böylece ayakkabının bir yanı ve arka tarafı duvar köşesine denk gelecektir.
  2. Mezuranızın bir ucunu, ayakkabının arka tabanın yanına gelecek şekilde yere ve duvara değecek şekilde konumlandırın. Mezurayı duvara değecek şekilde topuğun ayakkabı tabanıyla birleştiği dikiş yerine kadar çekin. Duvar size, daha doğru ölçüm yapmanızı sağlayacak düzgün ve dikey bir plan verecektir.
  3. Yüksekliği işaretleyin ve en yakın 60cm’e yuvarlayın. Ayakkabınızın platformu olsa dahi bu dolgu yüksekliğini değiştirmez. Yine de eğer konforunuz için emin olmak istiyorsanız, platform yüksekliğini dolgunun yüksekliğinden düşün ve sonuç size topuğun parmaklarınızdan kaç inç yüksek olduğunu gösterecektir.