Doğum Sonrası Göbek Nasıl Eritilir?

Selin Tunur
Doğum Sonrası Göbek Nasıl Eritilir?

Sezaryen ve normal olmak üzere iki çeşidi olan doğumun sonrasında birçok kadında göbek kalabilmektedir. Aslında doğumdan sonra kalan bu göbeğin en önemli sebebi annenin doğum sonrası gerekli spor ve egzersizleri yapmamasıdır. Doğumdan sonra spor yapan annelerde göbek kalmadığı görülmüştür. Doğumdan sonra bebeğinize olduğu kadar kendinize de vakit ayırarak bu göbekten kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Doğumdan sonra spor ve diyete ne zaman başlanmalıdır?

Doğumdan sonra kendinize 1 ay gibi bir süre izin verin. Bu sürede hem bebeğinize alışmış hem de kendinizi biraz toparlamış olursunuz. Ayrıca spora başlamadan önce mutlaka kontrole gitmeli, doktorunuzdan izin almalısınız.

Peki doğum sonrası göbek nasıl eritilir?

  • Doğumdan sonra göbeğiniz kaldıysa göbek eritme serüveninizi hem beslenme diyetiyle hem de sporla destekleyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta göbek eriteceğim derken bebeğinize zarar verecek yemeklerden kaçınmanız gerektiğidir. Yine göbeğinizi eritmek için bebeğinizin ihtiyacı olan besinlerden vazgeçmemelisiniz.
  • Doğumdan sonra kalan göbeği eritmek istiyorsanız fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatları mutlaka tüketmelisiniz. Ayrıca eğer mevsimindeyseniz mutlaka hergün çilek, vişne, kiraz yemelisiniz.
  • Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için alkolden uzak durun.
  • Üç beyaz olan un, şeker ve tuzdan uzak durmalısınız.
  • İçerisinde asit bulunan içeceklerden uzak durmalısınız. Hayatınızdan cipsi çıkarmalısınız. Hergün 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Lahana, su, limon ve maydanozu haşlayıp çıkan suyu günde 3 kez içerek doğum sonrası göbeğinizi eritebilirsiniz.
  • Yemeklerde göbeğinizi eritebileceğiniz gibi sporda yapabilirsiniz. Bu sporların başında pilates gelmektedir. Pilatesle özellikle karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulursunuz. Pilatese başladıktan 2 hafta sonra göbeğinizdeki erimeyi yavaş yavaş fark edersiniz.
  • En sağlıklı ve etkili sporlardan birisidir yüzme. Çünkü yüzmeyle vücudun tüm kasları çalışmaktadır. Yüzme sporuyla uzun süre uğraşan kişilerin hiç birinde göbek bulunmaz. Çünkü yüzme çok hızlı yağ yakılmasını sağlamaktadır.
  • Mekik çekmek alışkan olmayanlar için zor olsada hergün yapıldığında zamanla acı vermemektedir. Sabah akşam hergün kaslarınız acıyana kadar mekik çekerek doğumdan sonra kalan göbekten kurtulabilirsiniz.
  • Yürüme en basit sporlardan birisidir. Hergün yürüyüş yaparak doğumdan kalan göbekten kurtulabilirsiniz. Ancak yürüyüşleri açken yapmalısınız.