Doğal Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Ece Ara Doğal Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Her kadın yaşamının bir döneminde saçlarını uzatmak için büyük çaba harcamıştır. Çünkü kadınlar için uzun ve dolgun saçlar güzelliğin bir parçasıdır. Malesef günlük yaşantımızda kullandığımız düzleştiriciler, maşalar, beslenme bozuklukları, yaşanılan stres gibi bir çok etmen nedeniyle saçlarımız beslenemez, hassaslaşır ve saçlarda kırılmalar başlar. Saçları bu olumsuzluklardan korumak çok zor olsa da sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlamak mümkündür aslında. 

Doğal yöntemlere örnekler vermek gerekirse;

  • Eğer 6-8 hafta ara ile saç uçlarını kestirirseniz saçlar daha sağlıklı uzayacaktır. Ayrıca kırıklardan ve yıpranmış saçlardan kurtulmuş olacaksınız.
  • Saçın uzaması için iyi gelen bazı yağlar vardır. Bunlar jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı gibi yağlardır. Bu yağlar ile bir tarif vermemiz gerekirse, 3 damla lavanta yağı, 3 damla biberiye yağı, 3 damla jojoba yağı ve 2'şer damla sedir ağacı yağı ile kekik yağını kısık ateşte ısıtıp bu ılık olan yağı saç diplerinize masal yaparak uygulayın. Bu karışım hem saçlarınızın sağlıklı uzamasına hem de parlak ve bakımlı görünmesini sağlayacaktır.
  • Geçmişten günümüze kadınların uyguladığı bir başka yöntem ise yumurta akıdır. Saç bakımında en çok uygulanan ve başarıya ulaşılan bir yöntemdir. Yumurta akının saç diplerine uygulanması saçları eskisinden kat kat güçlendirecektir. Bunun için yapmanız gereken yumurta akını saç diplerinize uygulayıp saçlarınızı streç filme sarıp bir kaç saat beklemek. Eğer daha verimli bir sonuç istiyorsanız, yumurta akına zeytinyağı karıştırarak uygulamalısınız.
  • Güçlü saçların çabuk uzadığını unutmamak gereklidir. Önce vücudumuzu daha sonra da saçlarımızı güçlü kılan mucizevi bir sıvıdır su. Eğer günde ortalama 8 bardak yani 2 litre su tüketiyorsanız saçlarınız içten dışa nemlenecek ve bu nem saçı güçlü kılacak ve daha çabuk uzama gözlemlenecektir.
  • Saçları en çok yıpratan fön makineleri, düzleştiriciler ve maşalardır. Bunu bilmemize rağmen günlük hayattaki kurtarıcılarımızdır bu elektronikler. Saçlarımız için zararlı olduğunu unutmamak gerekir fakat illa ki kullanmamız gerekiyorsa da soğuk hava tarafı kullanılmalıdır.
  • Saçlarımızın uzaması bizim beslenmemiz ile de doğru orantılıdır. Bolca protein tüketirsek hem saçlarımız daha güçlü hem de daha sağlıklı olacaktır. Taze sebze, meyve, balık ve yumurta saçınıza dost olacak besinlerdir.
  • Bazı vitamın eksiklikleri de saçların kırılmasını ve sağlıksız görünmesini etkiler. B vitamini, A vitamini ve C vitamini saçın büyümesinde rol oynayan vitaminlerdir. Eğer saçınıza bir vitamin deposu uygulamak isterseniz, patatesleri haşladıktan sonra suyunu atmayın ve bu suyu soğuduktan sonra durulama suyu olarak kullanın.