Doğa Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Merve Çalışlar Doğa Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Görülen eşsiz bir manzarayı ya da doğadaki ince bir ayrıntıyı ölümsüzleştirmek hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar için oldukça önemlidir. Bu fotoğrafların çekiminde kullanılan teknikleri ve ışığı ayarlamayı bilmek fotoğrafın kalitesini artırmanın yanı sıra estetik olarak çok daha güzel bir görünüm yaratmaya yardımcı olur.

Doğa Fotoğrafı Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğa fotoğrafı çekerken ilk dikkat edilmesi gereken ışığı doğru ayarlamak ve ışığa göre fotoğraf makinesinin ayarlarını değiştirebilmektir. Doğa fotoğraflarında en güzel sonucun alındığı fotoğraflar altın saatler olarak da bilinen güneşin doğuş ve batış saatleridir. Bunun nedeni bu saatlerde güneş ışıklarının çok keskin bir şekilde hissedilmemesidir.

Çekim yapılacak ortamın ışığına göre fotoğraf makinenizde de çeşitli ayarları değiştirmelisiniz. Eğer profesyonel bir fotoğraf makineniz yoksa, kompakt makinelerde ya da cep telefonlarınızda bulunan çekim modlarından ışığa ve çekilecek objenin hareketine en uygun olan modu seçmelisiniz. Örneğin, koşan bir hayvanı çekecekseniz hareketli cisim modunu, bir çiçeği ayrıntılarıyla çekecekseniz de makro modunu seçebilirsiniz.

Eğer profesyonel bir makine kullanıyorsanız enstantane ve diyafram ayarlarını ışığa göre ayarlamalısınız. Bu ayarların seçiminde ışık kadar çekilecek objenin yakınlığı-uzaklığı ya da hareketli-hareketsiz olması da önemlidir. Manzara çekimlerinde net alan derinliğinin fazla olması bu nedenle de diyaframın en kısık halinde kullanılması gereklidir. Doğa çekimlerinde ışıkla ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ISO ayarıdır. Bu ayarın en düşükte tutulması ve doğal olan ışığın fotoğrafa daha çok yansıması sağlanmalıdır.

Doğadaki ayrıntıların daha iyi yakalanması içinse daha çok makro mod kullanılır. Bu mod için yine profesyonel makine kullanılmıyorsa, makro mod seçilerek objenin yakınından fotoğraf alınır. Objenin en ilgi çekici ve fotoğrafta görünmesi istenen kısmının karşısına geçilerek netleme yapılır. Bu şekilde bir alan derinliği yaratılmış olur. Profesyonel makinelerde bunun için ayrı bir lens kullanılır ve hem yakından hem uzaktan çekim yapılabilir. Fotoğraf makinenizin ayarları manuel olarak değişebiliyorsa kullanılabilecek en uygun diyafram aralığı f/22 gibi bir diyafram aralığıdır. Diyaframı daha da kıstıkça alan derinliği de artar ve objeye daha fazla netleme yapılmış olur. 

Daha geniş bir açıda fotoğraf çekimi yapmanın inceliklerini 360 Derece Fotoğraf Nasıl Çekilir? yazımızda okuyabilirsiniz.