Dizler İçin En İyi Yürüyüş Ayakkabıları

Tayfun Kara Dizler İçin En İyi Yürüyüş Ayakkabıları

Vücudunuzdaki bu en büyük eklem olan dizler soket tipte eklemler değil de menteşe tipi eklemler olduğundan dolayı hasara açıktırlar. Aşınma ve yıpranma, eklem hastalıkları ve doğum sakatlıkları diz eklemi elemanlarındaki kıkırdak, kemikler, tendonlar, ligamentler ve kaslarda sorunlara yol açar. Doğru ayakkabılar farklı durumlarda diz elemanlarına bindirdiğiniz gereksiz yükü almaya yardımcı olur.

Eklem İltihaplı Dizler (Arthritis)
Osteoartrit yerler yürüme sırasında dizlerde yüksek ağırlık alan yerlerdir. Diz eklemi yüklerini azaltan en iyi ayakkabılar düz ve esnek tabana sahip doğal ayak hareketini devam ettirmeye izin veren ayakkabılar olmalıdır. Diz yükü düz tabanlı yürüyüş ayakkabıları ya da parmak arası terliklerde dizlerinize takunya ya da stabilizasyon ayakabılarına göre %15 daha az yük biner.

Yüksek Pronasyon
Pronasyon yürüme sırasında ayağın doğal olarak eğilme ve esnemesinin sırasına denir. Ayak yavaşça içeri doğru kıvrılırken bilek çarpışmanın etkisini yok eder. Bu içeri doğru kıvrılmasında bir problem oluşursa buna yüksek pronasyon denir bu da dizleri de içeren vücudun aşağı bölümlerindeki eklemlere normal olmayan yük bindirir.

Düşük Pronasyon
Eğer ayağınız içeri doğru düzgün içimde kıvrılmıyorsa bu dizlerinizde daha yüksek yük demektir. Bu genellikle yüksek derecede esnek olmayan bileklerde olur. İyi bir yastıklamaya, kıvrımlı yüzeylere ve esnekliğe sahip olan yürüyüş ayakkabılarını seçin.

Düzenli Kullanım
Diz hastalıklarınız ve yürüyüş problemleriniz olmasa bile yürürken dizlerinizdeki yükü azaltmak yine de önemlidir. İyi bir yürüyüş ayakkabısı topukta iyi bir esnekliğe sahip olarak ayağın normal hareketini destekler, bileğe destek verir ve etkili yastıklama ile vücudunuzun iki katı ağırlığı kaldırır.