Dış Cephe Mantolaması Nasıl Yapılır?

Hakan Obalı
Dış Cephe Mantolaması Nasıl Yapılır?

Isınma giderlerinin düşürülmesi için en çok tercih edilen uygulamaların başında dış cephe mantolama gelir. Bu uygulamada bina, ısı iletimi oldukça düşük olan ve değişik içeriklerle zenginleştirilmiş strafor ısı yalıtım levhaları ile kaplanır. Binayı manto gibi sarmasından dolayı bu isimle anılan uygulama, ısı yalıtımının yanında ses yalıtımı da sağlayarak binaların içindeki konfor seviyesini artırır.

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

Uygulamada öncelikle mantolama yapılacak yüzeye iskele kurulur ve yüzey hazırlanır. Yüzeydeki pürüzler ve çatlaklar giderilir. Gider boruları, çanak antenler ve klima dış üniteleri sökülür.

Mantolama işlemine binanın en altından başlanır. Montajı yapılacak ısı yalıtım levhalarının aynı hizada olabilmesi için yerden en az 10 cm yukarıda ve terazide olacak şekilde bina duvarlarına su basman profili montajı yapılır. Isı yalıtım plakaları profil üzerinden başlanarak yatay sıralar halinde duvara yapıştırılır. Bir sıraya tam, diğer sıraya da yarım ısı levhasıyla başlanarak şaşırtmalı sistem uygulanır.

Isı yalıtım levhalarının duvara yapıştırılması için yapıştırma harcı hazırlanır. Bu harç levhanın bir yüzüne, dişli mala kullanılarak ve levhanın tamamında kalınlığı aynı olacak şekilde yayılır. Ya da yapıştırma harcı ile levhanın bir yüzünün kenarlarında yaklaşık 5 cm kalınlığında bir çerçeve oluşturularak ortadaki boş alandaki 2-3 yere el büyüklüğünde harç bırakılır. Yapıştırma harcı uygulanan yalıtım levhası duvara düzgünce yapıştırılır, diğer levha ile aralarında boşluk kalmayacak şekilde kaydırılır ve dışarda kalan yüzeyinden elle vurularak duvara iyice yapışması sağlanır.

Yapıştırma işlemi biten ısı yalıtım levhaları, duvara matkapla açılan deliklere geçirilen plastik mantolama dübelleriyle, ortalarından ve köşelerinden sabitlenir. Levhaların plastik dübelle sabitlenmesinden sonra ısı yalıtım levhalarının üzerine ilk kat sıva yapılır. Sıva yapılan köşelere sıva kurumadan fileli köşe profilleri yapıştırılır. Sıvası biten duvarlara ise yukarında aşağıya doğru donatı filesi yapıştırılır. Bu uygulamada, yukarıda kalan filenin aşağıda kalan filenin üzerine bindirilmesine ve iki filenin kesişiminin en az 10 cm olmasına dikkat edilmelidir.

İlk kat sıva üzerine köşe profilleri ve donatı fileleri uygulandıktan sonra, henüz alttaki sıva kurumadan son kat sıva da uygulanır. Son kat sıvanın uygulanmasının ardından sıvanın kuruması için 2 gün kadar beklenir ve son olarak dekoratif sıva yapılarak dış cephe mantolama tamamlanır.

İç cephe ısı yalıtımı hakkında bilgileri İç Cephe Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.