Dış Cephe Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Hakan Obalı
Dış Cephe Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı, ısının bir ortamdan başka bir ortama geçişinin engellenmesi için yapılan uygulamaların genel adıdır. Bu şekilde ısı aktarımı en düşük seviyede tutularak ortamların daha uzun süre sıcak ya da soğuk kalması sağlanmaktadır. Binalarda ısı yalıtımı da bu mantıkla ortamların sıcaklıklarını muhafaza etmelerini sağlayarak, ısıtma ve soğutma giderlerini düşürmek amacıyla farklı şekillerde yapılmaktadır. Günümüzde bina yapımında en çok kullanılan malzemelerden birisi olan tuğlalar da ısı yalıtımı sağlamalarına rağmen, bu yalıtım genellikle yeterli olmamaktadır. Bu sebeple binalarda ayrıca yalıtım önlemleri alınmaktadır. Bu önlemlerden en çok kullanılan ise dış cephe ısı yalıtımıdır.

Dış Cephe Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Mantolama olarak da adlandırılan dış cephe ısı yalıtımında amaç, binaların dışının kaplanmasıdır. Bu uygulamada strafor ısı yalıtım plakaları kullanılır ve binanın pencere ve çatı hariç tüm dış yüzeyi yalıtım plakaları ile kaplanır. Kullanılacak yalıtım malzemelerinin özelliği ve kalınlığı ise binanın konumuna ve iklim koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

Dış cephe ısı yalıtımına başlanmadan önce, yalıtım yapılacak yüzeye iskele kurulması gerekir. İskele haricinde ayrıca seyyar vinçler de bu iş için kullanılabilirler.

İlk aşama olarak yalıtım yapılacak yüzey üzerinde bulunan gider boruları, çanak antenler ve klima dış ünitesi gibi eşyalar sökülürler.

Duvar yüzeyinde herhangi bir malzeme kalmadıktan sonra ise duvardaki hatalar tamir edilmeli ve boşluklar doldurulmalıdır. Eğer bina dış yüzeyi çini taş ya da Amerikan tarzı kaplama ile kaplıysa bu durumda öncelikle bu kaplamaların sökülmesi ve ardında yüzeyin hatasız hale getirilmesi gerekir.

Isı yalıtım plakaları hazırlanmış duvara binanın zemininden başlanarak yatay sıralar halinde monte edilirler. Bunun için öncelikle ilk sıranın altına, yerden en az 10 cm yüksekte ve terazili olacak şekilde su basman profili takılır ve ardından yalıtım levhalarının montajına başlanır.

Yalıtım levhalarının duvara sabitlenmesi için öncelikle yapıştırma harcı hazırlanır ve levhanın bir yüzeyine taraklı mala ile bu harç sürülür. Harç levha yüzeyini homojen bir şekilde kapladıktan sonra da levha duvara yapıştırılır.

Üst sıradaki levhaların yapıştırılmasına yarım boy levha ile başlanır ki, alt alta gelen levhaların kenarları şaşırtmalı olsun. Birkaç sıra levha yapıştırıldıktan sonra, levhaların ortalarından ve diğer levhalarla birleşim yerlerinden matkapla delik açılır ve bu deliklere plastik mantolama dübelleri çakılarak levhalar iyice sabitlenmiş olur. Bu şekilde dış yüzey tamamen ısı yalıtım levhaları ile kaplanır.

Levha kaplamasının ardından, levha yüzeylerinin sıvanması gerekir. İlk kat sıva işlemi sırasında, köşelere fileli köşe profilleri takılır. Ayrıca sıvanan bölgelerin üzerine mukavemeti arttırmak için sıva kurumadan sıva filesi yapıştırılır. Sıva filesinin üzerine bir kat daha sıva yapılır ve yüzey kurumaya bırakılır. Sıvanın kuruması için 2 gün beklendikten sonra da son kat dekoratif sıva ve boya işlemleri yapılarak dış cephe ısı yalıtımı tamamlanır.