Direğe Nasıl Tırmanılır?

Tayfun Kara Direğe Nasıl Tırmanılır?

Bir direğe tırmanmak merkez bölgenizdeki birçok kası çalıştırmanın iyi bir yoludur. İlk bakıldığında çok zor gibi görülebilir fakat yeterli inancı olan herkes bunu başarabilir. Tabi ki pratik yeni bir şeyler öğrenirken her zaman yararlıdır ve direğe tırmanmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini almayı unutmayınız. Direğin tepesine ulaşmanızın zaman alacağını düşünseniz de hedefinize ulaşmak için çalışmanız size başarı hissini tattıracaktır.

Talimatlar

  1. Ellerinizin ve ayaklarınızın temiz ve kuru olmasına özen gösterin. Direğe tutunabilmeniz tırmanmak için en önemli şeydir. Elleriniz kaygan olmasa bile bir direğe tırmanmak yeterince zorlayıcı olduğundan kendinize ekstra zorluk çıkartmayın.  Avuçlarınızda herhangi bir losyondan ya da sabundan kalan bir artık olup olmadığını kontrol edin. Ekstra tutunma için tırmanma eldivenleri ve ayakkabıları kullanabilirsiniz. Fakat genel olarak çıplak ayak ya da spor bir ayakkabı yeterince iş görecektir.
  2. Ufak bir avantaj için elleriniz havadayken parmak uçlarınızda başlayın. Direği sıkıca tutun ve ayaklarınızı yukarı çekin. Ağırlığınızı yerden almak için kollarınızı kullanın.
  3. Artık yere daha fazla değemeyeceğiniz noktada bacak kaslarınızı kendinizi yukarı doğru kaldırmak için kullanın. Bu kısım biraz zorlu olabilir çünkü üst ve alt vücudunuzu merkezinizi sabit ve sıkı tutmaya çalışırken kullanıyorsunuz. Bu üst vücudunuzu tırmanırken hazır durumda ve direğe yakın tutar. Bir direğe yavaşça tırmanmak vücudunuzun orta kısmını sıkı tutar. Unutmayın bu bir yarış değil. Acele ederek vücudunuza daha fazla yük bindirmenize gerek yok. Yavaş olarak daha  başarılı olabilirsiniz.
  4. Ayak tabanlarınızı birbirine bastırarak direğe tutunun. Bu maymun gibi pozisyonda stabil hale geldikten sonra elleriniz ile kendinizi ilk başta yaptığınız gibi yukarı çekin ve aynı anda yine ayaklarınızı yukarı doğru alın. Bu tekniği direğin tepesine çıkana kadar devam ettirin. Herkes düşer fakat çoğu insan tekrardan kalkıp denemez. Kendinize güveninizi yitirmeyin pratik yapmaya devam edin.