Desenli Boya Uygulaması Nasıl Yapılır?

Zehra Aygul
Desenli Boya Uygulaması Nasıl Yapılır?

Duvar boyası ev dekorasyonunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Mekânın havasını değiştiren ve daha şık görünmesini sağlayan duvar boyasında son moda desenli boya uygulamasıdır. Profesyonel ellerce yapılabileceği gibi üretilen desenli boya ruloları ve aparatları sayesinde herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilir.

Desenli boya uygulaması yapmadan önce hangi renklerin tercih edileceğine karar verilmelidir. Desenli boya uygulamasında genellikle iki renk seçilir, biri tabana uygulanırken diğer renk deseni oluşturan renktir. Taban boyası daha açık renklerde olurken, deseni oluşturacak renk uyumlu olmak kaydıyla daha koyu renklerden tercih edilir. Ayrıca desen rengi özellikle dekorasyon boyası olarak bilinen boya türüyle uygulanmalıdır, çünkü bu boyanın kıvamı daha ince ve rengi daha parlaktır. 

Nasıl Uygulanır?

Ana renk seçilir ve duvar bu renge tamamen boyanır. Boyanın özelliğine göre kuruma süresi değişse de, genellikle 5-8 saat arasında tamamen kurumuş ve desen uygulamasına hazır hale gelmiş olur. 

Desenli boya uygulaması için kullanılabilecek 2 farklı yöntem vardır:

  • Kelebek rulo ya da Poşet rulo 

Kelebek rulo normal bir boya rulosunun üzerine silikon ya da sünger parçaların monte edilmesiyle elde edilir. Hırdavat dükkanlarında ve boya-dekorasyon mağazalarında kolaylıkla bulunabilir. Rulonun üzerindeki parçalar, duvarda kelebekleri andıran desenler oluşmasını sağlar. Kelebek ruloyla desenli boya uygulaması yapılırken rulo desen rengine batırılır, ancak direkt olarak boya kovasına değil boyanın daha ince bir tabaka halinde döküldüğü boya tepsisine batırılır. Daha sonra duvarda istenen kısma, tek bir seferde ve çok bastırmadan sürülerek sadece kelebeği andıran desenlerin oluşması sağlanır. Desen uygulanacak duvarların hepsine aynı işlem uygulanır.

Poşet rulo ise yine normal boya rulosuna benzeyen ancak sıkıştırılmış ve kırışık poşet yapısındaki yüzeyiyle duvarda desenlerin oluşmasını sağlayan bir rulodur. Hazır satın alınabileceği gibi evdeki poşetlerin kırıştırılarak rulo üzerine sudan etkilenmeyen bir yapıştırıcı malzeme ile yapıştırılmasıyla da elde edilebilir. Kelebek rulo gibi poşet rulo da ince bir boya tabakasına sürüldükten sonra duvara uygulanabilir. 

  • Desenli rulo aparatı

Desenli rulo aparatı son dönemde üretilen oldukça pratik bir aparattır. Desenli rulo bir adet sünger rulodan ve hareketi ona bağlı olan desenli bir plastik rulodan oluşur. Bu rulolar dişli gibi yerleştirilmiştir, biri dönerken diğeri de döner. Rulolardan sünger olana biraz boya dökülmüş bir boya tepsisinde boya sürülür. Plastik rulo kenarlarından elle çevrilir ve bu sayede plastik rulodan boya alır.

Desen uygulanacak duvara sürülmeden önce, desenin devamını sağlamak ve duvarda devamı gibi görünen desenlere sahip olmak için plastik rulonun iki yanına kalem yardımıyla işaret konur. Duvara sürmeye her zaman bu işaretlerin olduğu yerden başlanırsa desenler birbirinin devamını oluşturacaktır. 

Evlerde tercih edilebilecek duvar dekorasyon önerilerinden biri de duvar kağıdır. Duvar Kağıdı Seçimi hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.