Deri Etek Nasıl Temizlenir?

Gönül Uzal
Deri Etek Nasıl Temizlenir?

Kadınların gardıroplarının vazgeçilmez parçalarından olan deri etekler şıklığın önemli göstergelerindendir. Ancak bu hassas yapıdaki eteği uzun ömürlü kullanmak için temizliğine özen gösterilmelidir.

Deri etekler diğer kumaş türlerinden farklı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bu giysilerin diğer kumaş türlerine uygulanan temizleme yöntemlerinden uzak tutulması gerekir. Deri üzerinde oluşan kırışma, renk solması, çizik ve lekeler derinin ilk haline dönmesinin önüne geçer.

Deri Etek Temizliğinin Püf Noktaları

  • Deri etek üzerine dökülen lekeler kesici veya kesici olmayan hiçbir aletle kazınmaya çalışılmamalıdır. Lekeler için fırçalama yöntemi kullanılacaksa fırçanın yumuşak ve deriyi çizmeyecek özellikte olmasına dikkat edilmelidir.
  • Eğer leke taze ise ve sabun gerektirmeyen (yağsız) bir leke ise limon suyu ile nemlendirilmiş bir bez yardımıyla silinmelidir. Deri etek üzerindeki mürekkep lekesi de limon suyu ile ovularak uzaklaştırılabilir.
  • Yağ lekesini temizlemek için su kullanılmamalı, tartar kremi ve limon karıştırılarak elde edilen macun lekeli bölgeye sürülmeli, bir süre bekledikten sonra nemli bez ile silinmelidir.
  • Deri etekler çamaşır makinesine atılmamalıdır. Hem sıcaklık hem de makinenin yapacağı manevralar deriye zarar verebilir. Ayrıca derinin çekme özelliği sebebiyle etek küçülebilir.
  • Deri etek yıkanacak ise bir yıkama kabına ılık su koyulmalı, üzerine bir miktar deri temizleme şampuanı dökülmelidir. Deri etek bu suda 15-20 dakika bekletildikten sonra fazla ovalama yapılmadan yıkanmalıdır. Çeşme suyu ile durulanmalı ve hafifçe fazla suyu sıkılmalıdır.
  • Deri etek doğrudan güneş alan bir yerde kurutulmamalıdır. Güneş derinin rengini soldurabilir. Herhangi bir müdahalede bulunmaksızın eteğin kendi halinde kurumaya bırakılması gerekir.
  • Deri giysiler takım halindeyse tüm parçalarının birlikte temizlenmesi önerilir. Çünkü temizlik sonrasında renk farkı oluşması durumunda iki parça arasında göze çarpacak bir uyumsuzluk oluşabilir. Bu nedenle leke etekte olsa dahi varsa ceketinin de kuru temizlemeye verilmesi tavsiye edilir.