Deri Çanta Temizliği Nasıl Yapılır?

Melike BABİL
Deri Çanta Temizliği Nasıl Yapılır?

Spor ve şık görüntüsüyle birçok kıyafetle rahatlıkla kombinlenebilen deri çantalar, kadınların vazgeçilmez aksesuarlarının başında gelir. Deri çantalar, dokusu ve kalitesiyle dikkat çeker. Düzenli temizliği ve bakımı yapılırsa uzun yıllar kolaylıkla kullanılabilir.

Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

  • Deri çanta temizliği yapılmadan önce çantanın tüm bölmeleri boşaltılmalıdır. Daha sonra astarı dışına çıkartılıp nemli bir bez yardımı ile silinmelidir. Bu işlem uygulanmadan önce çantanın kullanım talimatı kontrol edilmeli ve aksi yönde bir temizlik önerisi yok ise bu yöntem ile temizliği yapılmalıdır. Sabit astarlı deri çantalar için çanta temizleme fırçaları kullanılabilir.
  • Deri çantaların temizliği, nemli bir bez yardımı ile yapılmalıdır. Nemli bez ile çıkmayan inatçı lekeler sabunlu ya da şampuanlı su ile silinebilir. Deri çanta, fazla bastırılmadan dairesel hareketler ile silinmelidir. Deri çanta temizliğinde alkol içeren temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.
  • Aseton, krem, parfüm, kolonya gibi alkol içerikli ürünlerin deri çanta ile teması engellenmelidir.
  • Çantanın üzerinde su lekeleri varsa kısa bir süre buhara tutulmalı ve kuru bez ile silinmelidir. Daha sonra kurumaya bırakılmalıdır.
  • Çanta üzerinde zorlayıcı ve büyük bir leke varsa bilinçsiz yöntemler uygulanmamalıdır. Temizlik için yanlış yapılan müdahaleler lekenin daha büyük ve kalıcı hale gelmesine neden olabilir. 
  • Deri çantaların ömrünü uzatmak ve yeni görüntüsünü korumak korumak için zaman zaman deri için özel üretilmiş bakım yağları ya da vazelin kullanılabilir. Bu bakım çanta temizlendikten ve kuruduktan sonra yapılmalıdır.
  • Deri çantaların kalıplarının bozulmaması için içi gazete kâğıdı ile doldurularak saklanmalıdır. Aynı zamanda çanta doluyken uzun süre askıda asılı bırakılmamalıdır. Uzun süre askıda bırakılırsa, fazla yükten dolayı zamanla çantanın kulpları yıpranır.
  • Gazete kağıdı kullanılarak saklanan deri çantalar koku yapmaz. Derinin kendine özgü kokusu kullanılan gazete kağıtlarının kokuyu emmesiyle ortadan kalkar. 
  • Deri çantalar, kapalı ortamlarda ve dolaplarda saklanmamalıdır. Kapalı ortamda nefes almadan saklanan çantalar, kısa sürede deforme olabilir ve koku yapabilir. 

Çantaların temizliği hakkında detaylı bilgiyi Çanta Nasıl Temizlenir? yazısından okuyabilirsiniz.