Deri Çanta Bakımı Nasıl Yapılır?

Gülşen Obalı
Deri Çanta Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlar için vazgeçilmez aksesuarlardan birisi de çantadır. Özellikle deri çantalar, şıklıkları ile her dönem en fazla tercih edilen çanta modelleri arasında yer almaktadır. Ne var ki şıklıklarının yanında deri çantaların bakımı ve temizliği diğer çanta çeşitlerine göre daha zahmetlidir. Hatta bakımı doğru şekilde yapılmayan deri çantalarda zamanla deformasyonlar ve çatlamalar meydana gelebilir ve çanta kullanılamayacak hale gelebilir. Bu sebeple bayanların gözleri gibi baktıkları deri çantalarına en doğru bakımı uygulamaları gerekmektedir. Şimdi, deri çanta bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir göz atalım.

Deri Çanta Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Deri çanta bakımı ile ilgili öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta, deri çantaların delici aletlerden korunmasıdır. Kumaş çantalarda iz bırakmadan kullanılabilen broş gibi aksesuarlar deri çantalarda iz bırakırlar. Ayrıca çanta içerisinde şiş ve tığ gibi delici aletlerin taşınması da deri çantaya zarar verir.
  • Delici aletlerin yanında deri çantaların sıcaktan da korunması gerekir. Özellikle kış aylarında çantalar kalorifer peteklerinin ya da sobaların yanlarına bırakılmamalıdır. Hele bir de çanta dışarıda ıslanmışsa bu durum çantanın kısa sürede çatlamasına ve deforme olmasına yol açar. Bu sebeple deri çantalar daha ılık veya serin ortamlarda saklanmalı ve ıslandıklarında önce kuru pamuklu bir bezle kurulandıktan sonra ılık bir ortamda kendi kendilerine kurumaya bırakılmalıdırlar.
  • Deri çantalar kullanılmadıkları zamanlarda, formlarını korumaları için içlerine kağıt vb. malzeme doldurularak saklanmalıdırlar. Bu çantanın formunun bozulmasının yanında deride meydana gelebilecek kırışmaları da engeller. Ayrıca deri çantalar güneş görmeyen yerde saklanmalı ve saklama esnasında saklama kılıfı ya da hava alabilen bir kılıf kullanılmalıdır.
  • Deri çantanın temizliği nemlendirilmiş pamuklu bir bezle yapılmalıdır. Eğer çantada lekeler oluşmuşsa bez sabunlu ya da şampuanlı su ile de ıslatılabilir. Islak ya da nemli bez ile çanta fazla bastırılmadan ve dairesel hareketlerle silinmelidir.
  • Deri çantada su lekeleri oluşmuşsa çanta kısa süreli olarak su buharına tutulmalı ve ardından pamuklu bez ile silinerek kurumaya bırakılmalıdır.
  • Aseton, parfüm, cilt bakım kremi, saç spreyi, kolonya ve alkol gibi maddelerin deri çanta ile teması engellenmelidir. Yaz aylarında ciltten çantaya bulaşan krem ve ter gibi maddeler deriye zarar verebileceği için kullanımdan sonra çanta nemli bir bezle silinmelidir.
  • Özelliklerini uzun süre korumaları için belirli aralıklarla bakım yağları ile silinmelidirler. Bu tip ürünlerin yanında deri bakımı için vazelin de kullanılabilir. Bunun için deri çanta, vazeline bandırılmış bir tutam pamuk ile küçük ve dairesel hareketlerle silinmelidir. Bu bakım özellikle deri çanta temizlendikten veya ıslanan deri çanta kurutulduktan sonra da uygulanmalıdır.