Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Nilden Peker
Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Lise son öğrencileri, lise 2'de seçtikleri sayısal, eşit ağırlık, sözel ve yabancı dil alanlara göre YGS ve LYS 'nin ilgili sınavlarına hazırlanıp girerler. Tercih döneminde öğrencilerin doğru yönlendirmeleri ve bölümlerle ilgili gerekli bilgilendirmeyi almış olmaları büyük önem taşır. Sınavdan sonra tercih zamanlarında en çok sorulan sorulardan biridir "Bu bölümden mezun olunca çalışma alanları nelerdir?" sorusu. Puanların tuttuğu ve tercih edilmek istenen okullar, bölümler, şehirler araştırılır ve bunlara göre tercih yaparlar. 

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi bölümü mezunları ne iş yapar?

Denizcilik İşletmeciliği ve Yönetimi bölümü mezunları, şirketlerde malzeme, insan gücü ve mali konularda kaynakların verimli bir şekilde kullanılması ve gemilerin karlı bir biçimde yürütülmesini sağlar. Bunun için çalışmaları denetler, gemilerin yük ve yolcu kapasite ile çalıştırılmasını sağlar, yönetim planları düzenler. Çalıştığı firmaya bağlı olan veya olmayan gemi, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu sağlar. Bölüm mezunu ihracat ve ithalat konusunda işleyişe, lojistik ve tedarik sürecine hakim olmalıdır. Bu bölüm 4 yıllık bir bölümdür. Kimi üniversitelerde yüksekokul kimi üniversitelerde fakülte çatısı altında eğitim verilir. Birçok üniversitede dersler İngilizce olarak işlenmektedir. Bölüm mezunlarının uluslararası bir sektör olduğu için yabancı dil bilgisinin iyi olması gerekir.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Bu bölüm mezunları çoğunlukla özel sektörde görev alırlar. Devlet sektöründe ise Ulaştırma Bakanlığı'nda ve bakanlığa bağlı limanlarda görev alabilmektedirler. Özel sektörde ise armatör firmalarında, gemi acentelerinde, marinalarda, limanlarda, brokerlarda, freight forwarder şirketlerinde, lojistik şirketlerinde, dış ticaretle uğraşan firmalarda görev alabilirler. Ayrıca; üretim şirketlerinde lojistik sorumlusu olarak görev alabilme şansları da vardır. Freight forwarder şirketler, hat ve ihracatçı(müşteri) ya da ithalatçı(müşteri) firmalarla görüşerek yük organizasyonu yapan firmalardır. Müşteriden gelen talep doğrultusunda yükün gideceği limana ve zamana uygun gemi kalkışı olan hatlar görüşülüp ayarlamaları yapar ve gerekli evrak trafiğini sağlar.

Gemi acenteleri; geminin limana girişinde armatörün giriş için ödemesi gereken fatura ve evrakların trafiğini sağlar ve liman operasyonlarının sağlıklı bir şekilde işleyip işlemediğinin kontrolünü yapar. Brokerlar; müşteri ve armatörlerle görüşerek yüke uygun gemi ya da gemiye uygun yük bulan firma ya da kişilerdir. Marinalarda; teknelerin marinaya bağlanması, elektrik, su gibi gereksinimlerin giderilmesi konusunda işleyişi sağlarlar. Armatör firmalarında; gemilerin tam kapasite ile çalıştırılması konusunda çalışırlar. Dış ticaret ile uğraşan şirketlerde; şirketin ihracat ve ithalat süreçlerinde gerekli organizasyonu sağlar.

Genel olarak bölüm mezunları; ticaret ile uğraşan firmalarda ve genel işletmecilik disiplini gerektiren tüm işkollarında görev alabilirler.