Denge Nasıl Arttırılır?

Tayfun Kara Denge Nasıl Arttırılır?

Denge fitnessın geri plana atılan unsurlarından biridir. Birçok spor aktivitesi stabil bir denge istemektedir bu yüzden iyi bir biçimde rekabet etmek istiyorsanız iyi bir dengeye sahip olmalısınız.  Stabil bir denge ayrıca kayıp düşen yaşlı insanlar için yararlı olacaktır.

Talimatlar:

  1. Gözlerinizi kapatın ve parmak uçlarınıza doğru kalkın. Etrafta destek alabileceğiniz bir şeyler olduğundan emin olun. Bu adımı 10-12 kez tekrarlayın.
  2. Sol ayağınızın üzerinde durum ve sağ ayağınızı yerden kesilinceye kadar esnetin. Ayrıca bu egzersizi yaparken gözlerinizi kapalı tutun. Ardından aynı hareketi diğer bacağınız için yapın. Etrafınızda gerekli durumda destek alabileceğiniz bir şeyler olduğundan emin olun.
  3. 2. adımdaki egzersizin aynısını yapın fakat ayağı yavaşça kaldırmak yerine vücudun ilerisine doğru açmayı deneyin. Tekrardan söyleyelim etrafınızda gerekli durumda destek alabileceğiniz bir şeyler olduğundan emin olun.
  4. Bacak kaslarınızı çalıştırın çünkü iyi bir denge için gerekli olan en önemli elemanlar bacaklardır. Squat, lunge, bacak açma ve bacak pres hareketleri bacak için çok etkildiir. Ayrıca koşmak ve yürürümekte kas gücünü yükseltir.
  5. Yiyebildiğiniz kadar yaban mersini yiyin. Son araştırmalar yaban mersininin dengemizi düzenleyen bir antioksidan görevi gören kimyasal içerdiğini ortaya çıkartmıştır.
  6. Yaşlandıkça aktif kalmaya dikkat edin. Sporsuzluk iyi bir dengenin baş düşmanıdır. Herhangi bir fiziksel aktivite iyi dengenizi korumanıza yardımcı olacaktır.

İpucu ve Uyarılar

  • Tüm fiziksel aktiviteler her yaştan insana uygun değildir. Bir fitness programına başlamadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşün.